Upcyklace: Jak využít staré džíny?

Vyřadili jste staré džíny? Nevyhazujte je. Máme pro vás tip, jak je můžete využít. Inspiraci a návod na výrobu „jak na to“, najdete v následujícím video návodu.

Upcyklace. Ze starých džínů. Džíny DIY. Inspirace. Recyklované džíny. Jeans DIY. Džíny recyklace. Denim.  Recy Věci. Zero waste. Upcyklace textilu. Upcyklace oblečení. Upcyklace nápady. Video návod. Video návody. Jak na to. Jak vyrobit. Víte jak. Recyklace. Inspirace. Šité košíčky. Návody na šití. Střihy na šití. Návod. Návody. DIY návody. Upcycling. Upcycling oblečení. Nápady na šití. Návod na šití. Přešívání oděvů. Přešívání. Látkový pytlíček.
Košíčky ze starých džínů

Upcyklace

Upcyklace nebo.li upcycling je způsob přeměňování starých nepotřebných věcí. Vytváříme ze starého nové. Kolem nás je spousta věcí, které nemusíme vyhazovat. Při troše fantazie je můžeme využít pro kreativní tvoření, dát jim novou funkci a možnost opětovného využití.

Staré džíny

Vyřadili jste staré džíny? Nevyhazujte je. Denim je kvalitní materiál, který se dá ještě skvěle využít. Pokud máme vyřazené džíny, dá se z nich vyrobit mnoho zajímavých věcí, které můžeme ještě dlouho používat. Ze starých džínů můžeme vyrobit třeba jednoduché látkové košíčky. Poslouží nám na třídění různých drobností. Velikost sáčků uzpůsobíme dle své potřeby. Pytlíčky budou hotové za pár minut a nestojí nás téměř nic, jen chvilku času.

Video návod

Návod

Látkové košíčky na drobnosti vytvoříme velmi jednoduše, stačí k tomu jen tři krátké švy. Při troše šikovnosti je budeme mít za chvilku ušité.

Materiál

  • staré džíny
  • nůžky
  • pravítko
  • křída
  • šicí stroj
  • nit

Stříhání

K výrobě pytlíčků využijeme konce nohavic. Usnadní nám to šití. Nohavice odstřihneme v potřebné délce. Velikost uzpůsobíme dle své potřeby. Košíčky můžeme vyrobit v různých velikostech a výškách. Záleží na tom, jak velké džíny máme k dispozici a jak hluboké sáčky chceme vytvořit. Při odměřování musíme k požadované výšce košíčku započítat šířku základny a ohyb na horním okraji.

Šití

Při šití dáváme pozor na to, že zadní část nohavice je vždy širší než přední. Tuto odchylku je třeba vyrovnat, při přeložení před sešitím. Odstřižený pruh obrátíme naruby a přeložíme tak, aby odchylky byly na obou stranách stejné. Odstřižený konec rovně sešijeme. Práci otočíme napříč, rohy roztáhneme a složíme. Oba rohy přešijeme ve vzdálenosti cca 6 cm od špičky (viz. video návod). Tím si vytvoříme základnu košíčku. Při šití je třeba dávat pozor na to, aby nám švy po otočení na líc na sebe navazovaly. Práci si obrátíme a přesvědčíme se, že švy na sebe navazují a trojúhelníky přešijeme. Potom už jen práci začistíme a ohneme okraj košíčku. Můžeme jej ponechat i rovný podle toho, co nám bude lépe vyhovovat.

Využití košíčků

Tyto košíčky jsou zcela univerzální. Můžeme v nich skladovat téměř cokoliv, dle svého uvážení. Látkové košíčky ze starých džínů se skvěle se hodí do dětského pokoje. Využijeme je tam na spoustu drobností, které by se povalovaly všude možně. Děti si do nich mohou roztřídit různé drobné hračky i oblečení. Pro odlišení můžeme dětem na košíčky natisknout jednoduché obrázky či přišít ouško na zavěšení. Fantazii se meze nekladou. Košíčky využijeme v domácnosti i jinde. Můžeme do nich roztřídit ponožky, drobné prádlo, kosmetiku, bačkory či kolíčky na prádlo. Do větších sáčků můžeme ukládat třeba i brambory, zeleninu nebo cokoliv jiného, dle potřeby.

Tip, jak využít staré džíny

Video návody a video recepty najdete souhrnně ZDE

Líbí se vám upcyklace starých džínů a zajímají vás další návody na tvoření? Nechte se inspirovat a vyrobte si vlastní netradiční dekorace podle našich návodů a nápadů. Naleznete zde také DIY návody, nápady na bytové a zahradní dekorace i inspirace na věnce k různým příležitostem po celý rok. Návody, jak vyrobit korpus z proutí, trávy a dalších materiálů. Můžete se inspirovat našimi originálními návody a nápady na dekorace a doplňky pro různé příležitosti od jara do zimy. Prohlédnout si vzory a návody na pletení a háčkování nebo vyzkoušet a ochutnat naše oblíbené domácí recepty.

Veškeré fotografie ve článku: autor Andrea Kočová / Kreativní Techniky

Mohlo by vás zajímat

Zpět nahoru