Výroba svíček ze včelího vosku

Máte rádi večerní romantiku a zajímá vás výroba svíček? Tak proč si nezkusit vyrobit svíčky vlastní? Přinášíme návod, díky kterému snadno zvládneme výrobu svíček sami doma. Na výrobu těchto svíček používáme pláty včelího vosku. Tyto přírodní svíčky krásně voní.

Výroba svíček ze včelího vosku. Vánoční svíčky. Adventní svíčky. Výroba svíček. Svíčky z včelího vosku. Svíčky ze včelího vosku. Vánoční dekorace.
Výroba svíček ze včelího vosku

Vytvoříme si doma své vlastní svíčky. Výroba svíček technikou stáčení plátů včelího vosku je snadná a nabízí možnost zapojení do tvoření i děti.

Pláty mají charakteristickou plástvovou strukturu. Svíčky ze včelího vosku proto mají velmi zajímavý rustikální vzhled. Ve spojení s dalšími tradičními vánočními doplňky s nimi vytvoříme krásné vánoční dekorace.

Pláty ze včelího vosku je možné zakoupit jak v tradiční přírodní barvě, tak v několika barevných variantách.

Použitý materiál:

  • voskový plát
  • knot
  • papír na pečení
  • nůžky
  • nůž
Výroba svíček. Svíčky ze včelího vosku. Vánoční svíčky. Adventní svíčky. Výroba svíček z včelího vosku. Svíčky ze včelího vosku.
Výroba svíček

Video návod

Výroba svíček – návod:

Začneme tím, že voskový plát položíme na pečící papír a necháme jej chvíli prohřát v mírně vyhřáté troubě nebo na topení (pod 40°C). Studený plát je křehký a při stáčení svíčky by nám praskal. Plát se nám v troubě rychle prohřeje a tím mírně změkne. Zkusíme kousek ohnout, je – li pružný a nepraská, můžeme s výrobou svíčky začít. Pokud nám při ohýbání plát praská, je třeba jej ještě trochu nahřát. Kdyby se nám v průběhu výroby svíčky stalo, že plát začne praskat, není problém již rozdělanou svíčku znova na chvíli nahřát a po opětovném prohřátí výrobu svíčky bez problému dokončit.

Výroba svíček. Svíčky ze včelího vosku. Svíčky z včelího vosku. Adventní svíčky.
Žlábek, do kterého vložíme knot.
Výroba svíček z plátů včelího vosku. Svíčky z včelího vosku. Výroba vánočních svíček. Adventní svíčky. Výroba svíček.
Pomalu rolujeme.

Zvolíme si velikost (výšku) svíčky. Podle plánované velikosti svíčky buď použijeme celý plát najednou (vysoká svíčka) nebo plát rozřízneme na více dílů (nízké nebo kuželové svíčky). Samotné rolování svíčky není nijak obtížné. Vybereme si stranu, od které začneme svíčku rolovat. Na hraně plátu nejdříve po celé délce vyrobíme žlábek, do kterého vložíme knot. Na horní straně svíčky kde se knot zapaluje, necháme vyčnívat cca 2 cm. Knot do žlábku dobře přitlačíme a pevně zarolujeme první závit svíčky. Dál rolujeme a pevně rovnoměrně utahujeme plát tak, aby nám nevznikaly na svíčce mezery. K rolování můžeme použít pečící papír na kterém máme plát položený.

Výroba svíček. Svíčky ze včelího vosku. Svíčky z včelího vosku.
Téměř hotová svíčka
Výroba svíček. Svíčky ze včelího vosku. Svíčky z včelího vosku. Vánoční svíčky.
Hotová svíčka ze včelího vosku

Výrobu svíčky zakončíme tím, že vnější hranu voskového plátu přitlačíme pevně po celé délce k tělu svíčky, aby nám nikde neodstávala. Opět k tomu můžeme použít pečící papír. Můžeme dotvarovat (zaoblit) také horní okraj svíčky. Nakonec upravíme délku knotu na potřebnou délku.

Prohlédněte si inspirace a návody na vánoční dekorace.

TIP!

Výroba svíček nabízí zábavu a kreativní vánoční tvoření pro děti i dospělé.

Mohlo by vás zajímat

Zpět nahoru