Velikonoční osení: Jak jej zasít vypěstovat a ozdobit

Víte jak zasít, vypěstovat a ozdobit velikonoční osení? Tato tradiční velikonoční dekorace  patří neodmyslitelně k svátkům jara. Osení ozdobí interiér a svěží zelenou barvou nám přinese do bytu jaro.

Velikonoční jidáše. Jidáše. Jidášky. Velikonoční osení. Jak ozdobit velikonoční osení. Jak vypěstovat velikonoční osení. Jak zasadit velikonoční osení. Jak zasít velikonoční osení. Velikonoční dekorace. Jarní dekorace. Velikonoce. Velikonoční tradice. Velikonoční výzdoba. Velikonoční dekorace na stůl. Venkovní velikonoční dekorace. Velikonoční dekorace na okno. Velikonoční dekorace před dveře.
Velikonoční osení s jidáši

Zelené osení na Velikonoce snadno vypěstujeme sami doma a vytvoříme ozdobné zápichy, které naaranžujeme do květináče s osením.

Použitý materiál:

  • velikonoční osení (ječmen, pšenice)
  • květináč nebo miska s hloubkou cca 15 cm
  • jidáše
  • velikonoční vajíčka
  • špejle

Kdy a jak zasít osení na velikonoce

Velikonoční osení vyséváme 10 dnů před Velikonocemi. To je dostatečná doba, aby nám vyklíčilo a vyrostlo tak akorát.

Do misky nebo květináče si připravíme zeminu do výšky přibližně 8 centimetrů. Zeminu lehce stlačíme posypeme ji semínky obilí. Semínka vysejeme hustě vedle sebe a lehce je zasypeme cca 2 cm silnou vrstvou zeminy. Lehce ji stlačíme a výsev osení je hotový.

Jak vypěstovat velikonoční osení

Zeminu zalijeme a udržujeme stále vlhkou, nikdy ne přemokřenou! Se zálivkou opatrně! V příliš mokré zemině by nám semínka mohla začít zahnívat. 

Květináč s výsevem umístíme na teplé a světlé místo. Osení nám začne brzy klíčit a rychle růst.

Pokud by rostlo moc rychle, je potřeba je umístit na chladnější světlé místo, aby se růst zpomalil. Naopak pokud roste pomalu je potřeba více tepla a světla.

Pokud jsme se s výsevem opozdili, nejprve obilí na jeden den namočíme do teplé vody. Nabobtná a rychleji nám vyklíčí. Misku můžeme umístit na topení a tím také urychlíme klíčení a růst.

Zbývá-li do Velikonoc čtyři nebo pět dní, můžeme ještě zkusit vysít řeřichu. Do misky vložíme papírový vícevrstvý kuchyňský ubrousek, zalijeme jej tak, aby se nasákl vodou, a vysejeme 

na něj semínka řeřichy. Semínka sejeme rovnoměrné. Řeřicha by v teple měla vyklíčit do druhého dne a za 4 dny by mohla být čtyři až pět centimetrů vysoká.

Jak ozdobit velikonoční osení

Předpěstované velikonoční osení můžeme ozdobit různými zápichy, velikonočními vajíčky, mašličkami a tradičními velikonočními jidáši. Ozdobená vajíčka i jidášky napíchneme na špejle a vytvoříme z nich zápichy do květináče. Použijeme špejle různých délek a zápichy naaranžujeme do květníku s velikonočním osením. Vyfouklá vajíčka můžeme zdobit mnoha výtvarnými technikami.

Zajímají vás velikonoční zvyky a tradice?

Jak ozdobit velikonoční osení. Velikonoční jidáše. Jidáše. Jidášky. Velikonoční osení. Inspirace na velikonoční dekorace. Jak vypěstovat velikonoční osení. Jak zasadit velikonoční osení. Jak zasít velikonoční osení. Velikonoční dekorace. Jarní dekorace. Velikonoce. Velikonoční tradice. Velikonoční výzdoba. Velikonoční dekorace na stůl. Venkovní velikonoční dekorace. Velikonoční dekorace na okno. Velikonoční dekorace před dveře.
Velikonoční osení

Video návody a video recepty najdete souhrnně ZDE

Zajímají vás návody a inspirace na tvoření a originální dekorace? Nechte se inspirovat a vyrobte si vlastní netradiční velikonoční výzdobu. Naleznete zde také DIY návody, nápady na bytové a zahradní dekorace i inspirace na věnce k různým příležitostem po celý rok. Návody, jak vyrobit korpus z proutí, trávy a dalších materiálů. Můžete se inspirovat našimi originálními návody a nápady na dekorace a doplňky pro různé příležitosti od jara do zimy. Prohlédnout si vzory a návody na pletení a háčkování nebo vyzkoušet a ochutnat naše oblíbené domácí recepty.

Mohlo by vás zajímat

Zpět nahoru