Macramé na zeď ve smetanové: DIY návod

Macramé na zeď. Líbí se vám macramé nebo-li drhání a chtěli byste si vázání uzlíků sami vyzkoušet? Připravili jsme pro vás jednoduchý návod na macramé závěs na zeď pro začátečníky.

Macramé. Macramé na zeď. Drhání. Závěsná dekorace. Macramé DIY. Macramé na zeď návod. Macramé závěs. Macramé návod. Návod na macramé. Macramé dekorace. Drhání návod. Boho dekorace. Boho. Boho styl. Krémové macrame dekorace. Ručně vyrobené. Boho girl. Wall hanging. Macramé drhání návody. Drhaný závěs. Lodní uzel. Plochý uzel. DIY návod. Výroba dekorace. Boho inspirace. Drhání na zeď. Drhání návody. DIY dekorace. Kreativní tvoření. Kreativní techniky. Hand made. Ruční práce. Šňůry. Provazy. Vyrobeno srdcem.
Macramé na zeď ze splétaných šňůr

Macramé závěs zdobí plavené dřevo a zajímavý vzhled použitých úvazů, které tvoří mezi plochými uzly malé obloučky.

Závěs je vyvázaný do tvaru trojúhelníku. Podle video návodu jej zvládnou vyrobit i úplní začátečníci. K výrobě je použitý jeden typ uzlu, zvaný plochý uzel. Začátečníci si tak mohou práci s provázky jednoduše vyzkoušet. Macramé na zeď vázané z plochých uzlů je snadný a rychlý projekt. I přes svoji jednoduchost působí velmi dekorativně.

Video návod

Materiál

  • dřevo
  • bavlněná splétaná šňůra na macramé o průměru 5 mm (min 10,4 m)
  • nůžky

Návod na macramé

Macramé na zeď patří k těm menším, má rozměry 32 cm x 55 cm.

Základem dekorace je dřevo o průměru cca 3 cm a délce 32 cm a 8 šňůr o délce minimálně 130 cm. Pokud chcete mít závěs větších rozměrů, potřebujete navázat delší šňůry!

K výrobě macramé jsme vybrali bavlněnou šňůru smetanové barvy o průměru 5 mm.

Všechny rozměry jsou pouze orientační pro přibližnou představu o množství materiálu. Záleží na počtu úvazů a velikosti dřeva, jaké si zvolíme i na tom, jak silně jednotlivé uzlíky utahujeme. Můžete si podobný závěs se stejným vzorem vyrobit i z jiného materiálu a v jiné velikosti a barvě. Záleží na tom, co se právě vám líbí a co se hodí do vašeho interieru. Vždy je lepší si navázat šňůry o něco delší, než aby nakonec kousek chyběl. Odstřihnout nadbytečný kousek můžeme vždy.

Macramé DIY. Macramé na zeď návod. Macramé. Macramé na zeď. Drhání. Závěsná dekorace. Macramé závěs. Macramé návod. Návod na macramé. Macramé dekorace. Drhání návod. Boho dekorace. Boho. Boho styl. Krémové macramé dekorace. Ručně vyrobené. Boho girl. Wall hanging. Macramé drhání návody. Drhaný závěs. Lodní uzel. Plochý uzel. DIY návod. Výroba dekorace. Boho inspirace. Drhání na zeď. Drhání návody. DIY dekorace. Kreativní tvoření. Kreativní techniky. Hand made. Ruční práce. Šňůry. Provazy. Vyrobeno srdcem.
Ploché uzly na macramé

Lodní uzel

Navážeme si osm šňůr. Použijeme základní lodní uzel. Šňůru o délce 130 cm přehneme napůl. Vzniklé oko vedeme za dřevem ve směru zdola nahoru. Oko otočíme dopředu kolem dřeva. Oba dva konce okem na přední straně provlékneme zezadu od dřeva směrem k sobě a uzel na dřevu utáhneme. Stejným způsobem navazujeme všech osm úvazů, jednu šňůru po druhé. Pokud používáme hladkou tyčku jsou všechny úvazy naprosto stejné. Přírodní větve jsou krásné a velmi dekorativní, ale musíme u nich počítat s nerovnostmi a jednotlivé úvazy jim přizpůsobit. Máme šňůry navázané a začneme vázat samotný závěs.

Plochý uzel

Plochý uzel vážeme ze dvou úvazů, tzn. ze 4 jednotlivých provázků. Dva prostřední jsou vodící, necháme je viset volně dolů a oba krajní budeme vázat. Jedná se o dva protisměrné uzly, které spolu dohromady tvoří výsledný plochý uzel.

Vezmeme pravý provázek vedeme jej za oběma vodícími (středními) a přeložíme jej přes levý krajní. Tím nám na pravé straně vznikne malá vlnka (očko). Levý krajní provázek vezmeme, vedeme jej před oběma vodícími a prostrčíme jej shora dolů očkem na pravé straně. To máme hotovou horní polovinu plochého uzlu. Nyní vyrobíme to samé opačně. Provázek, který máme nyní na pravé straně vedeme před oběma předními a podstrčíme jej pod krajní levý. Levý vedeme vzadu za oběma vodícími a prostrčíme jej zevnitř ven očkem, které nám vzniklo na pravé straně. Utáhneme a plochý uzel máme hotový.

Slovní popis vypadá složitě, ale jde jen o cvik. Po shlédnutí video návodu se v provázcích snadno zorientujete a budete to mít hotové raz dva.

Vážeme závěs

Toto macramé na zeď vážeme plochým uzlem ve čtyřech řadách.

  • 1. ř.: 8 úvazů rozdělíme na čtyři části po 2 (v každém máme čtyři jednotlivé provázky) – z každé čtveřice uvážeme jeden plochý uzel. Výsledkem je první řada, tvořená čtyřmi plochými uzly.
  • 2.ř.: Budeme vázat z levé strany 3 ploché uzly v mezerách pod těmi v horní řadě. Dva levé krajní provázky necháme volně viset. Vezmeme vždy čtyři následující provázky a z těch uvážeme naprosto stejné ploché uzly, jako v předcházející řadě. Na konci řady nám zbudou dva volné provázky.
  • 3.ř.: Ponecháme čtyři volné provázky. Uvážeme dva ploché uzly a zbylé čtyři provázky ponecháme volné.
  • 4.ř.: 6 volných, jeden plochý uzel, 6 volných

Mezi plochými uzly nám vznikají pravidelně se opakující šikmé obloučky. Pokud vážeme řady blízko k sobě, vznikne vzor hustší. Necháme-li větší mezery, budou obloučky výraznější.

Konce nám zůstanou uprostřed kratší a ke krajům se budou prodlužovat. Vznikne nám protilehlý trojúhelník oproti tomu vyvázanému nahoře. Konce můžeme nechat tak, jak jsou (do špiček) nebo je zastřihnout do roviny… Jak se komu líbí…

Vyrobíme oko na zavěšení na zeď. Vezmeme si tenký provázek, na obou koncích uvážeme očko úměrné průměru větve. Očka navlékneme každé z jedné strany a máme hotovo. Nyní už jen pro novou dekoraci vybereme vhodné místo.

Macramé na zeď se skvěle hodí do moderních interiérů, je vyrobený v módním Boho stylu.

Macramé návod. Macramé. Macramé na zeď. Drhání. Závěsná dekorace. Macramé DIY. Macramé na zeď návod. Macramé závěs. Návod na macramé. Macramé dekorace. Drhání návod. Boho dekorace. Boho. Boho styl. Krémové macramé dekorace. Ručně vyrobené. Boho girl. Wall hanging. Macramé drhání návody. Drhaný závěs. Lodní uzel. Plochý uzel. DIY návod. Výroba dekorace. Boho inspirace. Drhání na zeď. Drhání návody. DIY dekorace. Kreativní tvoření. Kreativní techniky. Hand made. Ruční práce. Šňůry. Provazy. Vyrobeno srdcem.
Macramé (drhání) na zeď

Hledáte inspiraci na tvoření? Prohlédněte si naše nápady, inspirace a návody na kreativní tvoření po celý rok. Chcete se naučit plést nebo háčkovat? Zde jsou základy na háčkování a pletení, návody na výrobu šperků…

Nezapomeňte ani na výborné a vyzkoušené recepty.

Mohlo by vás zajímat

Zpět nahoru