Dózy na sušené kuchyňské bylinky

Kuchyňské bylinky. Máte bylinkovou zahrádku, pěstujete a sušíte si domácí kuchyňské bylinky a potřebujete je uskladnit? Zkuste si vytvořit vlastní originální dózy. K jejich výrobě můžeme použít staré zavařovačky.

Bylinky. Bylinky v kuchyni. Kuchyňské bylinky. Byliny. Bylinky na vaření. Bylinky balkon. Bylinky do kuchyně. Bylinky do polévky. Kuchyňské bylinky uskladnění. Sklenice na sušené bylinky.Obaly na sušené bylinky. Jak skladovat sušené bylinky. Nádoby na sušené bylinky. Dózy na bylinky. Dóza na bylinky. Dózy na sušené bylinky. Bylinky na sušení. Jak sušit bylinky v bytě. Jak sušit mátu. Jak sušit oregano. Jak skladovat bylinky. Nádoby na sušené bylinky. Pěstování bylinek. Provensálské bylinky. Základní bylinky. Víceleté bylinky. Nejznámější bylinky. Druhy bylinek. Oregano. Dobromysl. Šalvěj. Rozmarýn. Libeček. Petržel. Tymián. Bazalka.
Dóza na sušené kuchyňské bylinky

Každý má většinou doma několik nepotřebných zavařovaček a nyní je můžeme využít.

Materiál a pomůcky

  • sušené kuchyňské bylinky
  • zavařovačky
  • lepící páska
  • šablona s názvy bylinek
  • popisovač na sklo (můžeme zvolit permanentní nebo smývatelný)
  • barva na víčka
  • nůžky

Video návod

Skleněné dózy na kuchyňské bylinky

Pro výrobu dóz použijeme staré zavařovací sklenice. Víčka sklenic sjednotíme jednou barvou (např. stříbrnou), která se nám hodí do naší kuchyně. Sušené bylinky se obtížně rozlišují proto je vhodné si jednotlivé skleničky popsat buď permanentní nebo smývatelný fixem. Názvy jednotlivých bylinek jsou dostupné v příloze k vytisknutí.

Vytiskneme a vystřihneme si názvy jednotlivých bylinek. Pomocí lepicí pásky je přichytíme k vnitřní straně sklenice a název si fixem opíšeme. Víčka přestříkáme barvou ve spreji a necháme vše zaschnout.

Kuchyňské bylinky pěstování

Kuchyňské bylinky pěstujeme v kvalitní půdě na slunném místě. Pěstovat je můžeme na záhonech, ale také v květináčích, truhlících a jiných nádobách. Nejčastěji pěstujeme dobromysl, tymián, rozmarýn, šalvěj, majoránku, bazalku, petržel, pažitku, libeček, kopr a mnoho dalších. Záleží na tom, jakým bylinkám dáváme přednost. Na čaj především různé druhy máty a meduňky. Některé bylinky jsou lepší v čerstvém stavu, jiné jsou vhodné na sušení.

Sušení bylinek

Kuchyňské bylinky je třeba sušit správným způsobem.. Špatným způsoben sušení bychom je mohli zcela znehodnotit.

Před sušením je třeba z bylinek odstranit veškeré zaschlé, zažloutlé, či jinak poškozené listy, větvičky a drobný hmyz, který na bylinkách může být.

Bylinky vážeme do dekorativních svazečků, snopečků nebo je sušíme rozložené na sítech. Snopečky sušených bylin mohou posloužit zároveň jako hezká vonná dekorace doma či na chalupě. Sušíme je na suchém, teplém a dobře větraném místě. Bylinky nikdy nesušíme na slunci. Znehodnotily by se nám.

Bylinky, jako je např. oregano (dobromysl), tymián, rozmarýn, šalvěj, libeček, majoránka sušením získávají výraznější, silnější aroma.

Jak uskladnit sušené bylinky

Sušené kuchyňské bylinky je vhodné uskladnit do skleněných dóz mimo dosah slunečních paprsků. Pro uskladnění bylinek je třeba mít vzduchotěsné a dobře uzavíratelné nádoby, což zavařovačky bez problému splňují. Můžeme si vybrat různé velikosti dle potřeby a barevně je sjednotit dle svého vkusu.

Kuchyňské bylinky. Bylinky. Bylinky v kuchyni. Byliny. Bylinky na vaření. Bylinky balkon. Bylinky do kuchyně. Bylinky do polévky. Kuchyňské bylinky uskladnění. Sklenice na sušené bylinky. Obaly na sušené bylinky. Jak skladovat sušené bylinky. Nádoby na sušené bylinky. Dózy na bylinky. Dóza na bylinky. Dózy na sušené bylinky. Bylinky na sušení. Jak sušit bylinky v bytě. Jak sušit mátu. Jak sušit oregano. Jak skladovat bylinky. Nádoby na sušené bylinky. Pěstování bylinek. Provensálské bylinky. Základní bylinky. Víceleté bylinky. Nejznámější bylinky. Druhy bylinek. Oregano. Dobromysl. Šalvěj. Rozmarýn. Libeček. Petržel. Tymián. Bazalka.
Jak uskladnit sušené kuchyňské bylinky

Bylinky sázíme na záhon nebo do ručně zdobených květináčů. Označit si je můžeme ručně malovanými kamínky nebo si můžeme vyrobit různé cedulky, zápichy nebo jmenovky. Každý si může vybrat podle svého vkusu.

Hledáte inspiraci a originální návody a nápady na tvoření? Najdete zde inspiraci na tvoření po celý rok. Můžete si prohlédnout a inspirovat se našimi originálními návody a nápady na dekorace a doplňky pro různé příležitosti. Prohlédnout vzory a návody na pletení a háčkování a také vyzkoušet a ochutnat naše osvědčené domácí recepty.

Mohlo by vás zajímat

Zpět nahoru