Jablečná povidla i hrušková povidla používáme především na koláče, navrch na ozdobu i jako náplň. Dodají pokrmu výbornou nezaměnitelnou chuť. Hrušková povidla i povidla z jablek můžeme potřít také na palačinky, lívance či vdolky nebo si je dát na snídani s různými druhy pečiva…
Povidla
Výroba povidel je jedním z tradičních způsobů, jakými zpracováváme a uchováváme zralé ovoce. Snadno tak zpracujeme i ovoce přezrálé. Můžeme uvařit velmi chutná jablková, hrušková nebo klasická švestková povidla.
Hrušková povidla
Hrušková povidla mají výbornou chuť. Jsou méně trvanlivá než švestková, proto jsou určená pro rychlou spotřebu. Je dobré zpracovat je cca do dvou měsíců od dne výroby, pokud je nechceme chemicky konzervovat. Vyrábíme základní pouze z hrušek nebo různě kořeněná a míchaná.
Hrušková povidla základní
- hrušky 1 kg
- cukr 200 – 300 g
Hrušky omyjeme, oloupeme a zbavíme jádřinců. Nakrájíme je na kousky dáme je do hrnce a necháme je pustit šťávu. Pomalu je rozváříme. Když začnou houstnout přidáme cukr. Podle sladkosti ovoce cca 200 – 300 g cukru na 1 kg hrušek. Směs dovaříme dohusta. Horká povidla plníme do horkých sterilovaných sklenic a zavíčkujeme.
Hrušková povidla s kořením, kořeněná, ochucená
- hrušky 1 kg
- cukr 200 – 300 g
- citron / ocet 25 ml
- skořice
- hřebíček
- badyán
- rum
Při výrobě kořeněných hruškových povidel před vařením zakapeme hrušky citronovou šťávou nebo octem (dle chuti). Dále postupujeme stejně jako při výrobě základních. Navíc přidáme koření a rum.
Hrušková povidla s jablky míchaná
Máme-li málo hrušek nebo chceme povidla méně výrazné chuti, přidáme jablka. Tato povidla jsou trvanlivější než čistě hrušková. Pokud nejsou chemicky konzervovaná, jsou také určena pro rychlou spotřebu. Hrušky a jablka dáváme ve stejném poměru.
- 500 g hrušek
- 500 g Jablek
- 200 až 300 g cukru
- 25 ml octa
Hrušky i jablka omyjeme oloupeme, zbavíme jádřinců a umeleme. Promícháme s cukrem a octem a necháme přes noc proležet. Druhý de svaříme. Dále postupujeme stejně, jako u základního receptu.
Hrušková povidla s bezinkami či ostružinami
Povidla z hrušek mají výbornou chuť, ale jsou barevně nevýrazné. Chceme – li ozvláštnit jejich barvu a vyzkoušet novou chuť, můžeme na závěr vaření přidat do základního receptu šťávu z bezinek nebo ostružin.
Jablečná (jablková) povidla
Jablečná povidla nebo také jablková povidla jsou chuťově méně výrazná, než hrušková. Co se týká trvanlivosti jsou povidla z jablek trvanlivější než hrušková, ale zase ne tak trvanlivá, jako švestková. Pokud je nechceme chemicky konzervovat, neskladujeme je příliš dlouho. Doporučená doba spotřeby je cca 6 měsíců.
- 1 kg jablek
- 500 g cukru
- 25 ml octa
Vyzrálá jablka oloupeme, nastrouháme a smícháme s cukrem a octem. Vše smícháme a necháme v hrnci stát do druhého dne. Svaříme do sklovita.
Míchaná povidla
- 1 kg jablek
- 1 kg hrušek
- 1 kg švestek
- 600 g cukru
- 125 ml octa
Omyté zralé hrušky a jablka oloupeme, zbavíme jádřinců. Švestky zbavíme stopek a vypeckujeme. Vše pomeleme na strojku. V hrnci promícháme s octem a pomalu je rozváříme. Když začnou houstnout přidáme cukr. Podle sladkosti ovoce cca 200 g cukru na 1 kg dřeně. Horké plníme. I tato povidla jsou určena pro rychlou spotřebu.
Prohlédněte si všechny naše video návody a video recepty na jednom místě
Chcete zavařovat a hledáte nové recepty? Zde jsou naše nejlepší recepty na švestková povidla a další recepty na zavařování a nakládání.
Recepty na výborné domácí dezerty, koláče, buchty, vdolky, dorty a další dobroty…
Hledáte inspiraci na tvoření? Prohlédněte si originální DIY návody na dekorace, vzory a návody na pletení a háčkování pro začátečníky i pokročilé.
Veškeré fotografie ve článku: autor Andrea Kočová / Kreativní Techniky