Vánočka

Vánočka je tradiční vánoční pečivo z kynutého těsta. Je výborná i když ne zrovna dietní, ale to se o svátcích příliš neřeší. Bez domácí vánočky si pravé vánoční svátky dovedeme jen těžko představit. Toto je výtečná vánočka podle receptu od babičky. Podle tohoto receptu jí pekla celý život a byla vždy výborná.

Vánočka recept. Vánočka recept od babičky. Domácí vánočka. Máslová vánočka recept. Výtečná vánočka. Vánočka mojí maminky. Recept na vánočku pro začátečníky. Vánočka na vánoce. Jednoduchá vánočka. Jak se plete vánočka.
Vánočka

Pokud chceme péct opravdu dobrou klasickou vánočku, zabere nám to poměrně dost času. Dá to práci, ale výsledek stojí za to. 

Suroviny

Má-li mít vánočka výtečnou chuť, musíme mít na pečení pouze kvalitní suroviny, jinak to nejde. Rozhodně se zde na ničem nevyplatí šetřit.

Všechny suroviny přichystáme alespoň hodinu předem, než začneme s přípravou těsta, aby měly pokojovou teplotu.

Rozinky, které se přidávají do těsta jsou chutnější, pokud je několik dní předem naložíme do rumu. Před přípravou vánočky je z rumu vyndáme a necháme je okapat.

Mandle spaříme horkou vodou a necháme je v ní namočené. Po několika minutách je slijeme, přelijeme studenou vodou, oloupeme a nasekáme je na nudličky.

Video recept

Recept na těsto

Dávka je na dvě vánočky.

 • 1 kg polohrubé mouky
 • 220 g másla
 • 220 g cukru krupice
 • 4 žloutky
 • 60 g droždí
 • 0,5 l mléka
 • citronová kůra
 • vanilka
 • 40 g rozinek
 • 70 g mandlí
 • 10 g soli
 • žloutek a lžíce mléka na potření

Kvásek

V části vlažného mléka rozpustíme droždí se 40 g cukru a hrstkou mouky. Kvásek přikryjeme čistou utěrkou a necháme jej vzejít na teplém místě.

Těsto na vánočku

V míse utřeme změklé máslo s cukrem a žloutky.

Do ostatního mléka rozpustíme sůl.

Prosátou mouku přidáme k utřenému máslu. Část mouky si necháme na podsypání, na vypracování těsta na vál. Vše spolu důkladně promícháme. Do propracovaného těsta přidáme kvásek, vlažné mléko se solí a těsto doděláme.

Nejprve je těsto řidší a během propracování postupně houstne.

Hotové kynuté těsto je krásně vláčné a nelepí se.

Vypracované těsto necháme na teplém místě asi 2 hodiny kynout.

Vykynuté těsto vyklopíme na vál. Znovu jej prohněteme a zapracujeme do něj rozinky, část mandlí a můžeme začít s pletením vánočky.

Pletení vánočky z devíti pramenů

Pokud pečeme klasickou vánočku, rozdělíme si těsto na 9 dílů – 4, 3, 2.

Domácí vánočka. Vánočka. Vánočka recept. Vánočka recept od babičky. Recept na vánočku. Vánočka mojí maminky. Máslová vánočka recept. Výtečná vánočka. Jak se plete vánočka. Pletení vánočky..
Těsto na vánočku si rozdělíme těsto na 9 dílů

Z bochánků si připravíme válečky a spleteme z nich jednotlivá patra vánočky.

Vánočka. Vánočka recept. Jak se plete vánočka.. Vánočka recept od babičky. Domácí vánočka. Recept na vánočku pro začátečníky. Vánočka na vánoce. Recept na vánočku. Vánočka mojí maminky. Máslová vánočka recept. Výtečná vánočka.
Pletení vánočky

Pleteme vánočku ze čtyř pramenů

Upleteme si základ ze čtyř válečků. Čtyři prameny položíme vedle sebe, kolmo našemu tělu.

Z válečků si pomyslně uděláme dvě dvojice. Začneme zleva od levé dvojice a přeložíme levý pramen přes pravý. U pravé dvojice uděláme to samé, dáme levý pramen přes pravý.

U prostřední dvojice to uděláme obráceně. Pravý pramen dáme přes levý.

Tyto tři kroky stále dokola opakujeme. Levý přes pravý v jedné i ve druhé dvojici, uprostřed pravý přes levý.

Vznikne nám cop ze čtyř pramenů. Na závěr na obou jeho koncích prameny stiskneme k sobě.

Hotový cop položíme na plech vyložený pečícím papírem.

Vánočka. Kynutá vánočka. Recept na vánočku. Vánočka mojí maminky. Máslová vánočka recept. Výtečná vánočka. Jak se plete vánočka. Pletení vánočky. Vánočka recept. Vánočka recept od babičky. Jednoduchá vánočka.
První patro vánočky uprostřed lehce stlačíme

Cop ze tří pramenů

Upleteme si copánek ze tří pramenů, který tvoří druhé patro vánočky. Hřbetem ruky uprostřed lehce stlačíme první patro vánočky a na střed na to místo položíme upletený cop.

Vánočka. Pletení vánočky. Jak se plete vánočka. Vánočka recept. Vánočka recept od babičky. Domácí vánočka. Recept na vánočku. Vánočka mojí maminky. Máslová vánočka recept. Výtečná vánočka.
Druhé patro vánočky je ze tří pramenů

Ze dvou pramenů

Nakonec stočíme zbylé dva prameny. Tento cop by měl být delší, abychom jeho konce mohli na obou stranách podstrčit až pod první patro vánočky. Opět vánočku uprostřed lehce stlačíme hřbetem ruky, položíme stočený cop navrch vánočky a jeho konce podstrčíme pod spodní patro vánočky. Tím ji upevníme a zakončíme.

Vánočka. Vánočka recept. Pletení vánočky. Vánočka recept od babičky. Domácí vánočka. Recept na vánočku. Vánočka mojí maminky. Máslová vánočka recept. Výtečná vánočka. Kynuté těsto. Vánočka z kynutého těsta. Recept na vánočku pro začátečníky. Vánočka na vánoce.
Upletená vánočka

Vánočku necháme ještě asi tři čtvrtě hodiny kynout na plechu.

Vánočka recept. Vánočka. Vánočka recept od babičky. Domácí vánočka. Recept na vánočku. Vánočka mojí maminky. Máslová vánočka recept. Výtečná vánočka. Jednoduchá vánočka. Jak se plete vánočka. Pletení vánočky. Vánočka recept hrníčková.
Vykynutou vánočku potřeme

Hotovou hezky nakynutou vánočku potřeme žloutkem rozšlehaným s trochou mléka a posypeme ji nasekanými mandlemi.

Vánočka. Recept na vánočku. Vánočka mojí maminky. Máslová vánočka recept. Výtečná vánočka. Vánočka recept. Vánočka recept od babičky. Domácí vánočka. Jednoduchá vánočka. Jak se plete vánočka. Pletení vánočky. Recept na vánočku pro začátečníky. Vánočka na vánoce. Vánočka recept hrníčková.
Vánočku posypeme nasekanými mandlemi

Vánočku pečeme ve vyhřátě troubě na 160 °C cca 10 min, potom troubu ztlumíme na 140 °C a pečeme ještě asi 45 min. Nutno vyzkoušet špejlí, zda je celá propečená. Pokud ne, necháme ji ještě chvíli dopéct.

Vánočku můžeme před pečením na bocích zpevnit pomocí několika špejlí.

Ne vždy zůstane vánočka při pečení v úplně ideálním tvaru, ale to nevadí, není třeba si z toho něco dělat. Napoprvé se třeba každému dokonalý tvar nepovede. Je to těsto, které pracuje, s tím nic nenaděláme. Hlavní je výtečná chuť a ta se tvarem nezmění.

Pokud budete mít kvalitní suroviny a dodržíte tento recept a postup, měla by se vám podařit upéct výtečná vánočka.

Vánočka recept. Vánočka recept od babičky. Domácí vánočka. Recept na vánočku. Vánočka mojí maminky. Máslová vánočka recept. Výtečná vánočka. Jednoduchá vánočka. Jak se plete vánočka. Pletení vánočky. Vánočka recept hrníčková. Kynutá vánočka. Recept na vánočku pro začátečníky. Vánočka na vánoce.
Vánočka upečená dozlatova

Specialita naší babičky

Babička servírovala vánočku zcela osobitým způsobem, o který se s vámi nyní podělíme. Bohužel to není pochoutka pro řidiče. Babička v malém kastrůlku za nízké teploty lehce rozpustila máslo s rumem. Nakrájela vánočku na plátky, potřela je touto směsí, chvíli je nechala nasáknout a potom je pocukrovala domácím vanilkovým cukrem. Byla to opravdová dobrota. Vždy nám to moc chutnalo proto ji servírujeme stále stejným způsobem, i když už zde babička není.

Vyzkoušejte naše domácí recepty na vánoční cukroví a vánoční perníčky.

Inspirujte se návody na vánoční ozdoby a vánoční dekorace.

Mohlo by vás zajímat

Zpět nahoru