Máslová dýně: rychlé zdravé recepty

Máslová dýně. Máte rádi dýně a neznáte ji? Určitě ji vyzkoušejte, je opravdu výborná. Zde je recept na skvělou máslovou dýni pečenou v troubě a rychlou dýni smaženou na pánvi. Ať zvolíte úpravu v troubě nebo na pánvi, neprohloupíte. Je to rychlá a chutná příloha k masu nebo lehká, zdravá a dietní večeře.

Co uvařit z dýně? Pečená dýně. Máslová dýně. Dýně recepty. Máslová dýně recepty. Máslová dýně recept pro děti. Pečená máslová dýně recept. Slané recepty z dýně. Máslová dýně loupat. Máslová dýně recepty. Máslová dýně recept vegan. Dýně máslová. Dýně. Máslová dýně na pánvi. Recepty z dýně. Dýně na pánvi. Pečená dýně na plechu. Pečená dýně s rozmarýnem. Máslová dýně pečená v troubě.
Recepty z dýně

Dýní existuje mnoho druhů. V kuchyni je asi nejčastěji používaná dýně hokaido, ale výborné jsou i ostatní jako je máslová dýně, muškátová, špagetová, velkoplodá a další.. Obecně jsou dýně spojovány hlavně s podzimem, kdy je sklízíme, ale nezapomínejme na ně ani v průběhu roku. Při správném skladování nám vydrží celou zimu. Jedná se o výbornou surovinu, kterou můžeme zpracovávat a využít v kuchyni mnoha způsoby.

Dýně jsou velmi zdravé výživné a navíc také nízkokalorické. Jsou bohatým zdrojem minerálů a vitamínů. Každý druh je vhodný pro jinou kuchyňskou úpravu. Využití najdou ve slané i sladké kuchyni.

Dýně můžeme vařit, péct, zapékat, smažit i zavařovat.

Nesmíme zapomenout ani na jejich všestranné využití na výrobu krásných halloweenských a podzimních dekorací. Při vyřezávání dýní a výrobě originálních dekorací máme možnost naplno rozvinout svoji fantazii… Do kreativního tvoření můžeme zapojit děti i dospělé.

Máslová dýně recepty

Máslová dýně má tvar hrušky se světlou šedobílou až nažloutlou slupkou a oranžovou dužinu. Semena má pouze v dolní rozšířené části, proto má dužiny oproti jiným druhům dýní velké množství. Její dužina má velmi jemnou konzistenci a máslovo oříškovou chuť, která se pečením ještě zvýrazní. Nejlepší je nechat ji vyniknout v jednoduché úpravě s minimálním množstvím přísad.

Není dobré tuto originální chuť přebíjet velkým množstvím různých ingrediencí.

Máslová dýně pečená v troubě

Suroviny

 • máslová dýně
 • čerstvý nebo sušený rozmarýn
 • olivový olej extra virgin
 • mořská sůl
 • čerstvě mletý bílý pepř

Recept

Dýni důkladně omyjeme a opatrně ji rozkrojíme napůl. Vyjmeme z ní semínka. Pokud máme zahradu, můžeme si semínka usušit a uschovat na jarní výsev.

Pečená máslová dýně recept. Slané recepty z dýně. Máslová dýně loupat. Máslová dýně recepty. Máslová dýně recept vegan. Dýně máslová. Dýně. Máslová dýně na pánvi. Recepty z dýně. Dýně na pánvi. Pečená dýně na plechu. Pečená dýně s rozmarýnem. Máslová dýně pečená v troubě. Co uvařit z dýně? Pečená dýně. Máslová dýně. Dýně recepty. Máslová dýně recepty. Máslová dýně recept pro děti.
Máslová dýně recepty

Máslová dýně má poměrně tuhou slupku, proto ji celou oloupeme. Pečlivě ji z vnější kulaté strany nožem nakrojíme na tenké plátky. Plátky nedokrajujeme úplně do konce, aby nám držela hezky pohromadě. Dáme ji do vymaštěného pekáčku nebo na plech.

Do mističky si připravíme směs olivového oleje a rozmarýnu. Touto směsí dýni důkladně potřeme, osolíme ji a opepříme.

Dýně je připravena na pečení. Pečená dýně. Máslová dýně. Dýně recepty. Máslová dýně recepty. Máslová dýně recept pro děti. Pečená máslová dýně recept. Slané recepty z dýně. Máslová dýně loupat. Máslová dýně recepty. Máslová dýně recept vegan. Dýně máslová. Dýně. Máslová dýně na pánvi. Recepty z dýně. Dýně na pánvi. Pečená dýně na plechu. Pečená dýně s rozmarýnem. Máslová dýně pečená v troubě. Co uvařit z dýně?
Máslová dýně je připravena na pečení v troubě

Přidáme ještě několik snítek rozmarýnu do pekáčku. Pečenou dýni nám jemně provoní.

Máslovou dýni pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C cca 35 min doměkka.

Máslová dýně recepty. Máslová dýně recept vegan. Dýně máslová. Dýně. Máslová dýně na pánvi. Recepty z dýně. Dýně na pánvi. Pečená dýně na plechu. Pečená dýně s rozmarýnem. Máslová dýně pečená v troubě. Co uvařit z dýně? Pečená dýně. Máslová dýně. Dýně recepty. Máslová dýně recepty. Máslová dýně recept pro děti. Pečená máslová dýně recept. Slané recepty z dýně. Máslová dýně loupat.
Máslová dýně pečená v troubě

Máslová dýně na pánvi

Suroviny

 • máslová dýně
 • čerstvý nebo sušený rozmarýn
 • olivový olej extra virgin
 • menší cibule
 • mořská sůl
 • čerstvě mletý bílý pepř

Recept

Dýni důkladně omyjeme, oloupeme a vyjmeme z ní semínka.. Nakrájíme ji na plátky, půlměsíčky nebo na kostičky, co máme raději.

Do pánve dáme prohřát olivový olej, lehce osmahneme cibulku, přidáme dýni a rozmarýn, osolíme a opepříme. Malinko podlijeme vodou a za občasného promíchání osmahneme do měkka.

Pečená máslová dýně i dýně na pánvi jsou skvělé jako příloha k masu. 

Výborné jsou i samotné, třeba jako zdravá, bezmasá a dietní večeře.

Pokud vynecháme pepř, budou to skvělé recepty pro děti.


Zavařujete a nakládáte svoji úrodu? Zde jsou recepty a postupy na zavařování a nakládání.

Máte rádi sladké a chcete vyzkoušet výborné a osvědčené domácí recepty?

Pokud rádi tvoříte, najdete u nás i originální DIY návody na kreativní tvoření a výrobu podzimních dekorací, návody na pletení a háčkování pro začátečníky i pokročilé.

Mohlo by vás zajímat

Zpět nahoru