Korpus na věnec nebo také základ na věnec nemusíme kupovat, snadno si jej z proutí vyrobíme sami. Korpus na věnec tvoříme jako základ pro upevnění dalších přízdob. Vyrábíme buď věnce, u kterých je korpus přízdobami zcela pokrytý nebo věnce u kterých je korpus viditelný a je součástí dekorace. U takového typu věnce je třeba výrobě korpusu věnovat větší pozornost a dát si na něm záležet.
K výrobě korpusů nebo také základu na věnec používáme šlahouny popínavých rostlin, jako je réva, přísavník (psí víno) či rdesno. Na výrobu základu můžeme použít i pružné větvičky stromů nebo keřů. Velmi vhodné a pružné jsou všechny druhy vrb. Proutky zbavíme větviček, lístků a můžeme začít tvořit.
Dřív než začneme pracovat a korpus stáčet, vyzkoušíme si pružnost vybraného materiálu. Všechny šlahouny nebo větvičky, které chceme k výrobě korpus použít zkusíme cvičně stočit, zda nám nebudou při ohýbání praskat. Pokud by nebyly dostatečně pružné, musíme si pro práci vybrat jiný materiál.
Každý šlahoun v ruce lehce stočíme na průměr kruhu, jaký chceme vyrobit a zase jej povolíme. Potom bude prut méně pružit a bude poddajnější.
Jednoduchý základ na věnec
Jednoduchý základ na věnec vytvoříme z jednoho delšího šlahounu, který jednoduše stočíme do kruhu a jeho konce dokonale omotáme a zajistíme. Pokud konečky trochu přesahují, tak je nůžkami odstřihneme a máme hotovo. Takovýto jednoduchý základ nám úplně stačí pro výrobu drobnějších věnečků. Pokud chcete, můžete konce prutů zajistit nebo celý základ omotat vázacím drátem, ale není to nutné. Je-li prut dobře propletený, drží pevně.
Tento základ je vyrobený z tenkého prutu pnoucí růže zbaveného trnů. Velmi dobře drží tvar.
Proutěný korpus na věnec
Proutěný korpus na věnec nám dá víc práce a spotřebujeme na něj větší množství materiálu.
Práci začněte jedním dlouhým prutem a jeho konce omotáme kolem sebe stejně, jako u jednoduchého základu.
Potom postupně zvětšujeme objem korpusu tak, že přidáváme další a další pruty a postupně jimi omotáváme a připlétáme je k základnímu kruhu.
Nový proutek vždy zastrčíme do mezírky mezi již stočenými pruty a pokračujeme v omotávání. Stejným způsobem zastrčíme po omotání i druhý konec.
Jakmile cítíme, že je věnec stabilní, můžeme jej bez problému tvarovat do přesného kruhu. Je jen na nás, jak velký a silný základ na věnec vytvoříme.
Masivní proutěné korpusy vyžadují více času a trpělivosti, ale rozhodně stojí za to si s nimi dát práci. Jsou sami o sobě krásné a velmi dekorativní.
Na konci práce by měl být korpus na věnec dostatečně pevný, aby udržel všechny dekorace, které na něj chceme použít a při zavěšení neztratil kruhový tvar.
Proutěné korpusy na věnec můžeme používat k výrobě dekorací po celý rok.
Základy na věnce můžeme vyrobit nejen z proutí, ale také třeba ze slámy, drátu či papíru.
Hledáte návody a nápady na výrobu originálních věnců?
Zde je inspirace na věnce a věnečky vyrobené z mnoha typů materiálů pro různé příležitosti.