Švestková povidla jsou naprostá klasika. Používají se především na koláče, navrch na ozdobu nebo jako náplň. Švestková povidla můžeme dát také jako náplň do knedlíků, buchet, potřít jimi palačinky či lívance. Skvělá jsou na snídani s různými druhy pečiva…
Povidla
Povidla jsou jedním z tradičních způsobů, jakými zpracováváme a uchováváme zralé ovoce. Vyrábíme je ze zralého, až trochu přezrálého ovoce. Můžeme si uvařit nejen švestková povidla, ale také jablková nebo hrušková. Dají se vařit i méně běžná meruňková, špendlíková, rynglová, broskvová, borůvková a další…
Švestková povidla
Jsou ze všech druhů povidel nejvíce trvanlivá. Pokud jsou dobře zpracovaná a uskladněná, bez problému vydrží do příštího roku i déle.
Pravá švestková povidla bez cukru
- švestky hodně zralé
Klasická pravá povidla podle receptu našich babiček jsou vlastně jen důkladně rozvařené hodně zralé švestky. Jsou to obyčejná povidla bez cukru a dalších příměsí. Dobře uskladněná vydrží dlouho.
Vyrobíme je tak, že vypeckované švestky rozvaříme za nízké teploty. Změklé švestky propasírujeme nebo nameleme a směs dál pomalu prohříváme. Zahustí se odpařením tekutiny. Hotová jsou když za vařečkou zůstává brázda. Povidla prohříváme v hrnci nebo v troubě při nízké teplotě.
Postaru se také rozvářely celé švestky. Ty se po změknutí propasírují přes cedník ve kterém se pecky zachytí. Dále se stejným způsobem zahřívají do zhoustnutí. Povidla pak mají díky peckám výraznější chuť.
Povidla plníme horká do horkých suchých sterilizovaných sklenic. Před použitím je naředíme trochou vody a lehce provaříme. Pro chuť přidáme mleté koření (skořici, badyán, hřebíček) a rum.
Jemná švestková povidla
- 1 kg švestek
- 200 g cukru
- 65 ml octa
Oprané a vypeckované švestky dáme do hliněného hrnku. Nasypeme na ně cukr a nalijeme ocet. Takto je necháme tři dny stát v chladnu. Občas je promícháme. Vaříme za stálého míchání dvě hodiny. Ihned plníme. V hotových povidlech mohou být kousky švestek. Pokud je chceme mít úplně hladká, švestky předem pomeleme.
Povidla z loupaných švestek
- 1 kg švestek
- 400 g cukru
- 3 lž vinného octa nebo šťáva z jednoho citronu
- 50 -100 g vlašských ořechů
Švestky očistíme, vypeckujeme a oloupeme. Umeleme je na strojku. Pomalu je přivedeme k varu. Přidáme cukr, šťávu z citronu nebo ocet a vaříme asi 15 min. Ihned plníme horké do sklenic. Můžeme před dovařením přidat drobně pokrájené vlašské ořechy.
Švestková povidla s rumem
- 3 kg švestek
- 0,5 kg cukru
- 125 ml rumu
Očistíme a oloupeme švestky. Umeleme je a vaříme dosti prudce za stálého míchání (!), aby se nepřipálily. Přidáme cukr a vaříme do zhoustnutí, až za vařečkou zůstává brázda. Pak přilijeme rum. Ihned plníme horké do sklenic.
Švestková povidla pečená
- švestky 2 kg
- cukr krupice 200 g
- koření
Použijeme hodně zralé až lehce přezrálé švestky. Zbavíme je stopek, omyjeme je a vypeckujeme. Vypeckované švestky umeleme. Dáme je do širokého hrnce nebo pekáče, zakapeme vinným octem nebo citronovou šťávou (asi tak 2 lžíce) a necháme přes noc rozležet. Druhý den vložíme do trouby předehřáté na 180 °C a pečeme 5–6 hodin. Hotová povidla promícháme, nalijeme do horkých suchých sterilizovaných sklenic, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.
Švestková povidla rychlá
- 1 kg švestek
- 250 g cukru
- 60 ml octa
- koření dle chuti (hřebíček, skořice)
Omyté švestky vyloupeme a pokrájíme je na menší kousky přidáme ocet, cukr a na špičku nože mletý hřebíček nebo skořici. Vaříme 45 minut až hodinu a hned plníme.
Prohlédněte si všechny naše video návody a video recepty na jednom místě
Zavařujete a hledáte nové recepty? Zde najdete další naše recepty na povidla, zavařování a nakládání. Vyzkoušet můžete také recepty na výborné dezerty, koláče, buchty, vdolky, dorty a další dobroty…
Tvoříte? Máme pro vás inspiraci a návody na DIY dekorace a tvoření. Najdete zde i vzory a návody na pletení a háčkování pro začátečníky i pokročilé.
Veškeré fotografie ve článku: autor Andrea Kočová / Kreativní Techniky