Studený porcelán je úžasná modelovací hmota, ze které můžeme vyrábět různé ozdoby a dekorace. Se skutečným porcelánem nemá kromě sněhobílé barvy nic společného. Je to univerzální modelovací hmota vhodná na domácí tvoření pro děti i dospělé. Pro děti je opravdu super. Hmota je zcela netoxická, vyrobíme ji za pár korun a děti se s ní mohou dokonale vyřádit.
Recept na studený porcelán
- 2 hrnky jedlé sody
- 1 hrnek kukuřičného škrobu
- 1 ¼ hrnku studené vody
- teflonová pánev
- měchačka
- pečící papír
- kuchyňská folie
Video návod
Návod, jak vyrobit studený porcelán
Připravíme si čistou teflonovou pánev a za studena v ní smícháme všechny suroviny. Celou směs důkladně promícháme a za stálého míchání na mírném plameni pomalu zahříváme.
Hmota nám začne postupně houstnout. Na minimální teplotu ji vaříme dokud se nezačne odlepovat od pánve. V tu chvíli ji z pánve přendáme na pečící papír, zabalíme a necháme zchladnout. Kdyby se stalo, že se hmota příliš přehřeje a v pánvi začne tvrdnout, nic si z toho nedělejte. Je možné ji znovu naředit vodou a opět prohřát do tvárného stavu.
Jakmile hmota dosáhne teplotu snesitelnou pro naše ruce, začneme ji rukama zpracovávat jako běžné těsto. Z propracované hmoty můžeme začít ihned tvořit. Odebereme si pouze potřebné množství hmoty. Studený porcelán, se kterým zrovna netvoříme zabalíme do potravinářské folie, aby nám nevysychal. Můžeme jej dobře zabalený skladovat i několik dní při pokojové teplotě. Nikdy nedáváme do lednice.
S hmotou se velmi dobře pracuje, je tvárná a nelepí se na ruce.
Jak studený porcelán modelovat?
Studený porcelán můžeme použít na výrobu různých ozdob a dekorací. Co si z něj vytvoříme záleží jen na naší zručnosti a fantazii. Se studeným porcelánem pracujeme podobně jako s keramickou hlínou. Můžeme do něj tisknout různé ornamenty, vtlačovat jej do forem nebo z něj modelovat. Fantazii se meze nekladou. Jako pojivo používáme lepidlo (Hercules).
Barvení hmoty
Děti rády tvoří barevné výrobky. Můžeme jim bez problému vyrobit hmotu barevnou (stačí do ní přidat trochu tempery) nebo mohou modelovat výrobky z bílé hmoty a potom si je akrylovými barvami pomalovat. Hotové barevné výrobky je možné ještě zafixovat bezbarvým lakem.
Vánoční ozdoby ze studeného porcelánu
Hmotu vyválíme válečkem podobně jako linecké těsto. plát by měl být silný cca 3 mm.
Hmota se dobře válí mezi dvěma kusy potravinářské folie.
Pomocí tvořítek z něj vykrajujeme jednotlivé vánoční ozdoby.
Chceme-li vánoční ozdoby zavěšovat na háčky nebo jimi provlékat mašličky, je třeba je vyrobit s dírkou na zavěšení. Ozdoby bez ní používáme jako doplňky pro jiné adventní a vánoční dekorace.
Hotové vykrojené ozdoby pokládáme na rovnou desku vyloženou pečícím papírem. Necháme je při pokojové teplotě pomalu vyschnout. Tenké vánoční ozdoby jsou suché přibližně za 12 hodin. Ozdoby je dobré v průběhu sušení opatrně několikrát otočit, aby vysychaly rovnoměrně.
Pokud se rozhodneme modelovat větší výrobky, trvá sušení déle.
Studený porcelán a hotové výrobky z něj používejte pouze v suchu v interiéru. Nesmí přijít do styku s vlhkostí a chladem. Výrobky by se působením vlhka zničily.
Hvězdičky vyrobené ze studeného porcelánu byly použity na zdobení adventního věnce.
Inspirujte se našimi návody na vánoční ozdoby a dekorace.
Vyzkoušejte naše domácí recepty na vánoční perníčky a vánoční cukroví.