Šípkový čaj je velmi zdravý, osvěžující a chutný. Nic se nevyrovná domácímu čaji z kvalitních ručně sbíraných šípků. Je podzim šípkové keře jsou obsypané zralými rudě zbarvenými plody. Stačí si jen udělat čas, nasbírat si je a nasušit. Šípky obsahují velké množství vitaminu C a dalších našemu zdraví prospěšných minerálních látek. Šípkový čaj posiluje imunitu a je účinný proti únavě. Je dobré jej pít preventivně. Jsme-li nachlazení, nebo máme chřipku, pomůže nám k rychlejšímu uzdravení.
Šípky na domácí čaj musíme nejprve nasbírat a nasušit. Sbíráme pouze kvalitní plody na čistém místě. Šípky nesmí být nahnilé, přemrzlé nebo jinak poškozené. Pokud nemáme čas, možnost nebo nám chybí chuť, můžeme si celé nebo nadrcené nasušené šípky koupit.
Sběr šípků
Šípky na domácí šípkový čaj obvykle sbíráme na konci září a začátkem října. V tuto dobu by měly být již zcela zralé. Zralé šípky mají krásnou ostře červenou barvu a na dotek jsou tvrdé. Když je rozpůlíme, vidíme červenooranžovou dužinu a uvnitř žlutá semínka s jemnými, pichlavými chloupky. Změklé, poškozené nebo nahnědlé plody nesbíráme. Záleží na tom, kde šípky sbíráme. Zvlášť ve vyšších polohách musíme dát pozor, aby šípky nepřešly mrazem. Přemrzlé plody jsou změklé a již nejsou na sušení vhodné.
Na sběr šípků je dobré si vzít kožené rukavice, nůžky a starší oblečení, protože šípkové keře mají hodně trnů. Plody sbíráme do košíčku, plátěné nebo papírové tašky. Nedáváme je do igelitu, aby se nezapařily.
Natrhané šípky doma znovu načisto přebereme. Odstraníme z nich veškeré nečistoty, větvičky, lístky, nahnědlé, plesnivé, změklé a jinak poškozené plody. Šípky důkladně umyjeme, osušíme. Zbavíme je stopek a zbytků okvětí. Šípky sušíme celé, rozkrojené nebo nasekaná na drobnější kousky. My je sušíme rozkrojené na půlku. Je to sice více práce, ale máme jistotu, že nejsou uvnitř plesnivé. Usuší se tak rychleji a ještě navíc pěkně vypadají.
Sušení šípků
Čím rychleji se šípky usuší, tím víc prospěšných látek v nich zůstane. Sušit je můžeme v sušičce, v pootevřené troubě nebo volně na vzduchu na teplém místě (ne na slunci). V troubě je třeba dát velký pozor, aby se nespálily. Teplotu nastavit maximálně na 40 °C a nechat ji pootevřenou. Správně usušené šípky mají krásně tmavě červenou barvu a dají se dobře rozlomit nebo nadrtit.
Skladování šípků
Šípky skladujeme je v uzavřené nádobě na temném a suchém místě. Ideální doba pro jejich skladování je jeden rok. To je do příští sklizně.
Šípkový čaj ze sušených šípků recept
Víte jak připravit výborný šípkový čaj? Šípkový čaj nikdy nevařte!
Nejšetrnější způsob přípravy chceme-li v čaji zachovat maximální množství vitamínů je macerace, tj. Nasušené šípky nadrtíme, namočíme do studené vody a necháme macerovat přes noc do druhého dne. Macerovat, znamená louhovat za studena. Doporučená dávka je 2 lžíce drti na 1l vody. Před konzumací celý nálev pozvolna zahřejeme na cca 70 °C. V žádném případě nesmíme nechat čaj přejít varem, tím bychom se připravili o většinu vitamínů. Hotový čaj přecedíme přes husté síto, plátýnko nebo papírový filtr.
Není nad domácí šípkový čaj z vlastnoručně nasbíraných a usušených šípků. Samotný čaj z šípků má příjemně nakyslou chuť, chutná dětem i dospělým. Můžeme si jej dochutit medem, přidat zázvor nebo trochu citronu. Někdo má raději čaj samotný, někdo ochucený. Můžeme jej pít teplý i studený.
Šípky nevyhazujeme, můžeme je znovu zalít a udělat ještě druhý i třetí odvar.
Šípkový čaj z čerstvých šípků
Šípkový čaj z čerstvých šípků je stejně chutný a zdravý, jako ze sušených. Můžeme si jej užít jen krátkou dobu, dokud můžeme kvalitní čerstvé šípky sbírat.
Příprava je stejná, jako u předchozího receptu. Šípky nejprve přebereme, omyjeme a osušíme.
Čerstvě natrhané šípky rozpůlíme nebo rozdrtíme. Zalijeme je studenou vodou a necháme 12 hodin macerovat (louhovat). Doporučená dávka je 20 šípků na 1/4 l vody. Před konzumací nálev zahřejeme na teplotu asi 70 stupňů, odstavíme a necháme ještě 10 minut louhovat. Čaj z čerstvých šípků, stejně jako ten ze sušených nesmíme nechat přejít varem. Připravili bychom jej o většinu vitamínů. Hotový čaj přecedíme přes husté síto, plátýnko nebo papírový filtr.
Šípkový čaj z čerstvých šípků pijeme samotný nebo ochucený, teplý i studený.
Prohlédněte si naše chutné domácí recepty a návody a nápady na podzimní dekora z šípků a dalších materiálů.