Netřesky: Krásná zahradní dekorace

Netřesky, netřesk nebo také kamenné růže jsou krásné a zcela nenáročné rostliny. Známe mnoho druhů od úplně malých, drobounkých, až po tradiční velké. Růžice netřesků mají různé tvary listů a vyskytují se v mnoha barevných variacích. Od klasické zelené, žlutozelené, červené, růžové, fialové až po hnědé. Těžko vybrat, který druh je nejkrásnější. Netřesky jsou vhodné pro výsadbu do skalek, suchých zídek a nádob.

Netřesky. Kamenné růže. Netřesk. Netřesk pěstování. Netřesky pěstování. Rozchodníky a netřesky. Netřesky v nádobách. Netřesky a sukulenty. Pěstování netřesku. Netřesk skalní. Jak pěstovat netřesky. Netřesky v zimě. Jak pěstovat netřesk. Růže skalní .Pěstování. Výsadba. Jak pečovat. Zahrada. Okrasné zahrady. Dekorace na zahradu. Zahrady. Trvalky na zahradu. Dekorace do zahrady. Zahrada na balkoně. Zahradní dekorace. Skalka. Zahradní skalky. Skalky. Skalničky. Skalničky trvalky. Nízké skalničky. Venkovní květináče. Betonové květináče.
Netřesky v misce

Netřesky vysazujeme do různých dekorativních nádob, ve kterých krásně vyniknou. Můžeme upcyklovat různé staré formy, mísy, konvice, hrnečky…, ve kterých vypadají úžasně. Vysazovat je můžeme i do kusů vykotlaných dřev, dřevěných koryt, apod. Fantazii se meze nekladou. Tyto rostliny jsou velmi skromné a ke svému růstu nepotřebují mnoho zeminy.

Materiál

  • netřesky
  • dekorativní nádoba
  • zemina
  • drobné kamínky
  • dekorativní kameny

Jak jednoduše osadit terakotovou misku

Pro výsadbu musíme zvolit nádobu s odtokovým otvorem. Pokud netřesk vysazujeme do upcyklovaných nádob je třeba v nich otvory vyvrtat nebo osazené nádoby umístit na slunné místo, na které neprší. Zabráníme tak přemokření rostlin. Na dno misky je třeba nasypat větší kamínky, jako drenážní vrstvu. Na ně nasypeme směs zeminy a drobných kamínků, do které netřesk vysadíme. Kamínky jsou důležité, aby měly rostlinky dostatečnou drenáž. Nadbytečná trvalá vlhkost by je mohla poškodit. Prostor mezi netřesky vysypeme drobným kamínky a mezi jednotlivé druhy umístíme na ozdobu několik větších kamenů. Velmi pěkně v nádobě vypadá, pokud vysadíme více druhů vedle sebe. Barevně i tvarově se navzájem krásně doplňují a když se netřesky rozrostou, vypadají osazené misky krásně. Jsou velmi dekorativní a nevyžadují téměř žádnou péči.

Pěstování

Netřesky jsou nenáročné na pěstování. Vyhovuje jim slunné stanoviště. Na osluněném místě budou jejich růžice krásně vybarvené. Ve stínu a polostínu se jim tolik nedaří a jejich barvy nebudou tak výrazné. Rostliny patří mezi tučnolisté, proto snesou i delší období bez vláhy. Naopak jediné, co nesnesou je trvalé přemokření. Vysazujeme je proto do suché a dobře propustné půdy s kvalitní drenáží. Zeminu vždy promícháváme s drobnými kamínky nebo štěrkem. Rostliny jsou mrazuvzdorné.

Jediné, na co netřesky opravdu potřebují a na co nesmíme při jejich výsadbě zapomenout, je drenáž. Jsou to rostliny, původem ze skalních lokalit proto jim přemokření nesvědčí.

Netřesky pěstujeme především pro jejich krásné dekorativní růžice, ne kvůli květům. Přesto tyto rostliny pravidelně na začátku léta vykvétají. Květy vytvářejí velké mateční růžice, které po odkvětu odumírají.

Na jaře je rostliny potřeba vždy očistit od oschlých a odumřelých částí. Očisťujeme je v době, kdy vidíme, že se již po zimě probudily a začínají růst. Rostliny očistíme, na prázdná místa dosypeme zeminu, kamínky a máme hotovo. Kamenné růže neboli netřesky jsou připravené na novou sezónu.

Množení netřesků

Rostliny si můžeme snadno namnožit oddělením růžic. Odebereme dceřiné růžice, které si vysadíme do samostatných nádob a necháme je zakořenit.

Netřesky v nádobách. Netřesky. Kamenné růže. Netřesk. Netřesk pěstování. Netřesky pěstování. Rozchodníky a netřesky.  Netřesky a sukulenty. Pěstování netřesku. Netřesk skalní. Jak pěstovat netřesky. Netřesky v zimě. Jak pěstovat netřesk. Růže skalní .Pěstování. Výsadba. Jak pečovat. Zahrada. Okrasné zahrady. Dekorace na zahradu. Zahrady. Trvalky na zahradu. Dekorace do zahrady. Zahrada na balkoně. Zahradní dekorace. Skalka. Zahradní skalky. Skalky. Skalničky. Skalničky trvalky. Nízké skalničky. Venkovní květináče. Betonové květináče.
Kamenné růže nebo-li netřesky

Prohlédněte si originální DIY návody a nápady na tvoření. Najdete zde inspiraci na tvoření po celý rok. Můžete se inspirovat našimi originálními návody a nápady na dekorace a doplňky pro různé příležitosti. Prohlédnout si vzory a návody na pletení a háčkování a vyzkoušet naše osvědčené domácí recepty.

Mohlo by vás zajímat

Zpět nahoru