Opět zde najdete návod na kreativní tvoření. Tentokrát jsme vyrobili náhrdelník technikou zvanou mokré plstění. Šperk je vytvořen z přírodního ovčího rouna. Je to šperk, který se svým materiálem hodí, jako doplněk spíše pro chladnější dny.
Materiál a pomůcky:
- ovčí rouno
- mýdlo (nejlépe s jelenem)
- valcha (rohož)
- voda
- bavlnka
- korálky
- nůžky
- kousek záclony nebo staré dámské punčochy
- valcha nebo rohož
Návod na mokré plstění:
Tvoření plstěného náhrdelníku by se mohly zúčastnit také děti. Jistě by je bavila práce s vlnou na plstění. Mohly by pomoci se skládáním kousků drobných pramenů ovčího rouna.
Rozložíme si záclonu a postupně po vrstvách na ni skládáme ovčí rouno. Z rouna si lehce vytahujeme jednotlivé prameny a klademe je postupně vedle sebe. Klademe je v barevných vrstvách, tak jak chceme tvořit barevný vzor. Vlnu skládáme vedle sebe, naskládáme první vrstvu. Druhou vrstvu skládáme kolmo na první (pootočíme o 90°). Stejným způsobem dále postupujeme.
Na náhrdelník nám stačí vyskládat obdélník přibližně o velikosti 30 x 40 cm, silný asi 1,5 až 2 cm. Prameny rouna takto vyskládáme a poté je pevně sbalíme do válečku.
Váleček pevně zabalíme do záclony, aby se nám později nezdeformoval. Namočíme, namydlíme a třeme, aby se rouno spojilo. Namáčíme střídavě do teplé (jak nejteplejší vydržíme) a studené vody, aby se rouno dobře propojilo. Nepoužívejte horkou vodu, abyste se při práci neopařili! Použijte jen tak teplou vodu, jakou na ruce vydržíte. Střídání teploty vody a tlak na vlnu způsobují plstění vlny. Vlna se „srazí“ zaplstí se a tím vznikne pevná plsť nebo-li filc. Této technice se říká mokré plstění, nebo také filcování.
Vyndáme ze záclony a pokračujeme v plstění nejlépe na valše nebo na rohoži. Váleček musíme vypracovat dostatečně tuhý (bez dutiny uvnitř).
Hotový váleček důkladně vypláchneme a necháme uschnout. Rozstříháme jej na jednotlivá na kolečka. Vidíme na nich krásný vzor, který nám vznikl střídáním barev ovčího rouna při plstění. Vznikne nám vzor podobný drobným růžičkám.
Navlékneme střídavě kolečko, korálek, kolečko… do požadované délky.
Zakončit můžeme napevno (kovové zapínání) nebo jednoduše na zavazování uháčkováním tenkého řetízku. V tomto případě musíme na začátku navlékání počítat s dostatečným přídavkem pro řetízek na obou koncích.
Baví vás ruční ruční výroba šperků? Můžete se inspirovat i dalšími návody na kreativní tvoření.