Jak batikovat: návody na batikování

Batika nebo také batikování, je stará technika barevného zdobení látek, původem z Asie. Můžete ji použít na dekoraci oděvů, oděvních a bytových doplňků. Podstatou batiky je zamezení přístupu barvy na určitá místa při barvení (rezerváž). Dosahujeme toho různými způsoby (technikami). Překrytím látky voskem, mačkáním, vyvazováním, skládáním, prošíváním nebo kombinacemi těchto technik.

Jak batikovat? Jak se dělá batika?Batikování návod. Batikování postup. Batika návod. Batikované tričko. Batikovaná trička. Barvení látek. Způsob barvení látek. Domácí barvení. Barvení triček. DIY letní tvoření.
Vázaná batika | batikování

Techniky batikování

Známe mnoho druhů batikovacích technik – vosková, šitá, vázaná nebo také vyvazovaná, skládaná, sypaná, namáčecí, mačkaná,
shibori (šibori), savová, za studena ….

Jak batikovat? Batikování návod. Jak na batikování? Batikování postup. Batika návod. Barvení látek. Mačkaná batika. Způsob barvení látek. Domácí barvení. DIY, letní tvoření. Barvrní hedvábí.
Vyvazovaná batika | mačkaná batika
Jak batikovat? Batikování návod. Technika batikování. Mačkaná batika. Vyvazovaná batika. Jak na batikování? Batikování postup. Batika návod. Barvení látek. Způsob barvení látek. Domácí barvení. DIY, letní tvoření. Barvení hedvábí.
Batikování | vyvazovaná batika | mačkaná batika
Batikování návod. Jak na batikování? Batikování postup. Batika návod. Barvení látek. Způsob barvení látek. Domácí barvení. DIY, letní tvoření. Návody, nápady, inspirace.
Jak batikovat? Techniky batikování.

Materiál

Pro batikování jsou vhodné veškeré přírodní materiály – bavlna, len nebo viskóza. Hedvábí, vlnu, případně některá směsová vlákna můžeme bez problému také batikovat, ale nikdy je nesmíme vložit přímo do horké vody. Je nutné je zahřívat postupně a opět postupně ochlazovat. Doporučuji použít speciální barvy, které barví při nižších teplotách a jsou přímo určeny pro tyto materiály.

Barvy na batikování

Existuje více druhů batikovacích barev na textil ve spoustě odstínů i značek. Dělíme je podle toho při jaké teplotě látku barví a pro jaký materiál jsou určeny. Můžeme batikovat také barvami přírodními (různé druhy rostlin). K ustálení barev používáme specielní fixace, dodávané výrobci.

Pracovní pomůcky

Igelitová podložka, pracovní oděv a gumové rukavice. Hrnec, barva na batikování, vařič, hodně vody (na máchání). Podle druhu batiky – vosk, štětec, provázky, nůžky, šňůra, na prádlo, nitě, prkénka, destičky, kolíčky, čočka, mince… Všechny pomůcky volíme z přírodních materiálů. (nikdy umělé příze, šňůry a provázky)

Barvení

barvicí lázeň – dodržujeme postup doporučený výrobcem námi zvolených barev. Do barvicí lázně nebo přímo na látku dáváme sůl (cca 1lžíce/ 1l).

barvení – tkaninu zbavíme apretury a nečistot. Vytvoříme vzor podle našich představ (svážeme, poskládáme, …). Všechny úvazy musíme vázat pevně (při barvení se nesmí povolit). Nejprve ovázanou látku namočíme do čisté vody tak, aby celá nasákla vlhkost. Barva nebude mít snahu vzlínat do suchých převázaných míst. Celé vyždímáme, vložíme do barvicí lázně a postupně přivádíme k varu. Látkou je potřeba občas zamíchat. Délka barvení a fixace je určena výrobcem používaných barev, ale také námi požadovanou intenzitou barevného odstínu (sytější odstíny barvíme déle).

Obarvenou látku necháme v lázni zchladnout a poté důkladně vymácháme (nesmí pouštět barvu). Opatrně rozvážeme a opět důkladně vymácháme. Do posledního máchání přidáme ocet (cca 5lž./ 1l). Sušíme. Vlhké vyžehlíme. Pokud se stane, že nejste s výsledkem spokojeni nebo chcete mít výrobek vícebarevný, celý postup zopakujte s jinou barvou.(nejlépe kontrastní)

! Tento způsob barvení neplatí pro voskovou batiku, protože vosk by se v horké lázni rozpustil !

Vázaná a šitá batika – základní desatero

  1. Látku zbavíme apretace (předem vypereme)
  2. Vázací provázky a šňůry vždy z přírodních materiálů
  3. Úvazy vázat pevně – nesmí se v barvicí lázni povolit
  4. Ovázanou látku namočit před barvením do čisté vody
  5. Do barvicí lázně přidat sůl (1lž./ 1l)
  6. V barvicí lázni látkou pohybovat (míchat) aby se dobře probarvila a nevznikaly skvrny
  7. Barvit a fixovat dle pokynů výrobce námi zvolené barvy
  8. Pořádně mácháme! Nejprve ještě uvázanou látku. Když přestane pouštět barvu, rozvážeme úvazy, mácháme dál, dokud není voda čistá.
  9. Do posledního máchání přidáme ocet (cca 5lž./ 1l)
  10. Dobrá rada! Někdy jdou pevné úvazy na mokré látce špatně povolit nebo nejsou dobře vidět. Pozor na prostřižení látky!

Techniky batikování

Vázaná batika – kruhy

Materiál a pomůcky: tkanina, batikovací barva, provázek, nůžky, voda,

Návod:

Jak batikovat? Batika kruhy. Jak na batikování. Techniky batikování.
Vázaná | vyvazovaná batika

V místě, kde chceme mít střed kruhu uchopíme látku. Stočíme ji a pevně ovážeme provázkem. Podle způsobu obtočení vznikají různé typy kruhů (jednoduché, soustředné, méně nebo více probarvené).

Dále postupujeme dle stadardního postupu barvení.

Vrapování

Materiál a pomůcky: tkanina, barvy, provázek, nůžky, voda, hrnec, měchačka, vařič, ochranné pomůcky, pracovní oděv

Návod:

Navlhčenou tkaninu položíme na rovnou plochu. Od kraje řasíme jako harmoniku. Látku před sebou jakoby hrneme.

Jak batikovat? batikování návod, batikování postup, batika návod, barvení látek, způsob barvení látek, domácí barvení, DIY, letní tvoření
Vrapování

Sklady nikdy nejsou přesné, tím vzniká zajímavý vzor. Širší pruh se lépe vrapuje ve dvou. Látku nařasíme do úzkého pruhu. Ten pak řídce ovážeme provázkem, zkroutíme a převážeme nebo jen stočíme a uděláme několik uzlů. Pokaždé bude výsledek malinko jiný.

Dále postupujeme dle stadardního postupu barvení.

Návod na batikování hedvábné šála Shibori technikou.

TIP!

Batikování a barvení je skvělé letní tvoření.
Batikováním můžete dát starším věcem nový a moderní vzhled.
Batikování. Batika je ideální na letní tvoření. Chcete se naučit batikovat nebo hledáte novou inspiraci? V našem článku se dozvíte základy o batikování tipy na konktérní postup. Jedním z nich je například vázaná batika, vrapování či šitá batika. Batikování návod na letní tvoření.│batik diy tutorials│batiken diy technik│batikování postup│batikovani│batikování vzory│batika návod│letní tvoření│vázaná batika│batika postup│batik diy how to make│#upcyklace #recyklace #tvoření #batika #batikování #DIY

Mohlo by vás zajímat

Zpět nahoru