Aranžování květin: DIY návod

Aranžování květin. DIY návod, jak si vyrobit jednoduchou pomůcku na aranžování květin. Všichni asi bojujeme s tím, že nám řezané květiny nedrží ve váze tak, jak bychom si představovali. Zde si můžete prohlédnout dvě možnosti, jak se dá tento problém vyřešit.

Floristika. Floristik art. Vánoční floristika. Aranžování květin. Aranžování. Potřeby pro aranžování. Vánoční aranžování. Vánoční aranžování. Aranžování podzimních truhlíků. Aranžování a vazba květin. Podzimní aranžování. Umělé květiny. Květiny. Stojan na květiny. Jarní květiny. Luční květiny. První jarní květiny. Květina. Mřížka. Mřížka na květiny. Sušené květiny. Stojany na květiny. Návod. DIY návod. Tvoření. Kreativní tvoření. Inspirace a návody.
Aranžování suchých trav

V létě si často nosíme domů různé oblíbené květiny. Neustále se nám nedařilo zejména drobné luční květiny a trávy naaranžovat do vázy podle našich představ tak, jak by se nám líbilo. Proto jsme se rozhodli, to vyřešit pomocí jednoduchých pomůcek. Napadly nás dvě varianty na pomůcky, které můžeme k aranžování květin do vázy opakovaně používat. Můžete si je prohlédnou a posoudit je. S těmito jednoduchými pomůckami nyní můžeme snadno a rychle aranžovat květiny na stůl. Naše květinová aranžmá jsou nyní vzdušná, krásně upravená a stačí nám k jejich vytvoření menší množství květin, než dříve.

První varianta – upcyklace

První a velmi rychlá možnost, jak tento problém okamžitě vyřešit, je použít obyčejný strunový kráječ na brambory. To doma jistě každý má pro přípravu bramborového salátu. Byli jsme překvapeni, na kolik našich váz a nádob toto sítko přesně sedělo a mohli jsme jej bez problému k aranžování květin okamžitě použít. Jen je vyndáme ze šuplíku a použijeme bez jakékoli úpravy. Květiny zbavíme spodních listů a aranžujeme. Super jednoduché a super rychlé!

Materiál a pomůcky

 • strunový kráječ na brambory (starý, vyřazený)
 • váza (skleněná nádoba)
 • květiny

Sítko můžeme nadzvednut, vyměnit květinám vodu, či přistřihnout konce stonků a opatrně vrátit i s květinami zpět. Když odkvetlé květiny „likvidujeme“, odstřihneme je nad sítkem a spodek vypadne. Sítko zůstane čisté a nepoškozené.

Druhá varianta – vytvořit si vlastní originální mřížku

Místo vázy jsme tentokrát použili starou zavařovací sklenici se širokým hrdlem, na kterou se kráječ nedá použít. Pro širší nádoby nebo květiny se silnějšími stonky jsme si vytvořili jednoduchou mřížku z „králičiho“ pletiva, kterou opakovaně používáme. Dá se vyrobit v jakékoli velikosti. I tuto mřížku můžeme povolit, nadzvednut, vyměnit květinám vodu, či přistřihnout konce stonků a vrátit i s květinami zpět. Je třeba vynaložit trochu práce na její výrobu, ale vyplatí se to. Máme je vyrobeny ve více velikostech na naše oblíbené nádoby a skvěle fungují.

Když květiny „likvidujeme“, opět je stejně, jako v předchozím případě odstřihneme nad sítkem a spodek vypadne.

Video návod

Materiál a pomůcky

 • králičí pletivo
 • žíhaný drát min 1,2 mm
 • štípací kleště
 • kleště na upevnění pletiva
 • smirkový papír
 • kožené pracovní rukavice
 • skleněná nádoba
 • květiny

Návod

Připravíme si králičí pletivo a silný drátek. Z králičího pletiva štípacími kleštěmi vystřihneme přibližný tvar kolečka s přídavkem tak cca 3 cm po celém obvodu sklenice, vázy nebo jiné nádoby, na kterou chceme mřížku vytvořit.  Zároveň si připravíme silný drátek s přídavkem alespoň 5 cm na obvod sklenice. Zabrousíme si oba jeho konce, abychom se o ně nezranili. Na jednom jeho konci uděláme očko, které bude sloužit k připevnění na sklenici.

Kolečko pletiva si položíme na sklenici. Zmáčkneme jej okolo hrdla sklenice, abychom otiskli její tvar. Tak si vytvoříme základní tvar síťky z kterého budeme vycházet. 

Aranžování a vazba květin. Floristika. Floristik art. Vánoční floristika. Aranžování květin. Aranžování. Potřeby pro aranžování. Vánoční aranžování. Vánoční aranžování. Aranžování podzimních truhlíků. Podzimní aranžování. Umělé květiny. Květiny. Stojan na květiny. Jarní květiny. Luční květiny. První jarní květiny. Květina. Mřížka. Mřížka na květiny. Sušené květiny. Stojany na květiny. Návod. DIY návod. Tvoření. Kreativní tvoření. Inspirace a návody.
Vytvoříme jednoduché zavírání

Pevný silnější drátek, který jsme si již odměřili nám bude sloužit na upevnění mřížky. Připravený kruh vložíme do „vymáčklého“ pletiva.

Vytvořené očko i druhý konec pevného drátu protáhneme jedním okem pletiva zevnitř ven, abychom mohli později dokončit jednoduchý uzávěr.

Pletivo pomocí kleštiček obtáčíme a zamačkáváme jej kolem pevného drátku postupně po celém jeho obvodu. Dáváme při tom pozor, abychom se nezranili o případné přečnívající drobné drátky z pletiva. Je vhodné použít při práci kožené rukavice.

Květiny. Floristika. Floristik art. Vánoční floristika. Aranžování květin. Aranžování. Potřeby pro aranžování. Vánoční aranžování. Vánoční aranžování. Aranžování podzimních truhlíků. Aranžování a vazba květin. Podzimní aranžování. Umělé květiny. Stojan na květiny. Jarní květiny. Luční květiny. První jarní květiny. Květina. Mřížka. Mřížka na květiny. Sušené květiny. Stojany na květiny. Návod. DIY návod. Tvoření. Kreativní tvoření. Inspirace a návody.
Mřížku nasadíme na nádobu

V průběhu práce několikrát vyzkoušíme, zda nám tvar, který vytváříme, na sklenici dobře sedí. Na konec jej dotvarujeme. Začistíme a zabrousíme případné přečnívající drátky. Na rovném konci silného drátu vytvoříme háček, který bude zapadat do očka, které jsme si již předem vytvořili na opačném konci. Přebytečný drát odstřihneme a háček zabrousíme. Háček a očko tvoří jednoduchý uzávěr, který nám síťku upevní na sklenici.

Aranžování květin je s těmito pomůckami mnohem snazší.

Aranžování květin. Aranžování. Floristika. Floristik art. Vánoční floristika.. Potřeby pro aranžování. Vánoční aranžování. Vánoční aranžování. Aranžování podzimních truhlíků. Aranžování a vazba květin. Podzimní aranžování. Umělé květiny. Květiny. Stojan na květiny. Jarní květiny. Luční květiny. První jarní květiny. Květina. Mřížka. Mřížka na květiny. Sušené květiny. Stojany na květiny. Návod. DIY návod. Tvoření. Kreativní tvoření. Inspirace a návody.
Aranžování pomocí mřížky

Zajímají vás návody a nápady na kreativní tvoření? Na webu najdete inspiraci a návody na tvoření po celý rok. Můžete si prohlédnout naše originálními návody a nápady na dekorace, věnce a doplňky pro různá roční období. Vyzkoušet vzory a návody na pletení a háčkování i naše oblíbené domácí recepty.

Mohlo by vás zajímat

Zpět nahoru