Linoryt pro začátečníky, který zvládnete vytvořit doma. Linoryt je velmi zajímavá a oblíbená výtvarná technika. Rozhodně stojí za to si ji vyzkoušet.
Návod na linoryt pro začátečníky. Můžete si prohlédnout a podle návodů také sami vyzkoušet základní techniky linorytu.
Materiál a pomůcky
- lino
- rydla
- podložka na roztírání barvy
- tiskařská barva
- špachtle,
- váleček
- papír
- hadr
- terpentýn či ředidlo na čištění pomůcek
Video návody
Rydla
Pro začátečníky úplně stačí základní výměnná sada. Rydla mají tvar V, tvar U nebo jsou rovná. Všechny typy existují ve více velikostech. Značí se čísly od 1. Čím vyšší je číslo, tím širší bude vyrytá plocha.
Jak držet rydlo?
Rydlo sevřeme do dlaně a pevně je stiskneme prsty. Druhou ruku podložíme pod tu, kterou ryjeme, nesmí být NIKDY proti rydlu, abychom se nezranili!
Typy rytí
Podle velikosti rydla můžeme rýt různě široké a různě hluboké rýhy. Ostré kontury ryjeme tvarem V, jemnější tvarem U. Na zahlazování ploch používáme rovná. Existuje nespočet vzorů, které můžeme při rytí použít. Různé rýhy, čárky, vlnky, tečky, šrafování…. Všechny vzory mohou mít jemnější nebo hrubší strukturu. Záleží na tom, jakou velikost a tvar rydla použijeme a jakým tlakem budeme rýt.
Je třeba si vzít kus lina a vše si nejprve vyzkoušet, než začneme rýt první obrázek. Každý si najde svůj styl, který mu bude vyhovovat.
Jak přenést obrázek na lino?
- 1. Obrázek si na lino můžeme rovnou nakreslit
- 2. Máme skicu nebo si obrázek vytiskneme a přeneseme za použití pauzovacího papíru. Pauzovací papír přiložíme na vybraný obrázek a obkreslíme jej. Poté papír obrátíme a pokreslenou stranou jej přiložíme na lino. Linie obrázku znovu překreslíme a tím se nám obrázek na lino přenese. Musíme počítat s tím, že obrázek na linu bude zrcadlově. Důležité je používat měkkou tužku.
Pomocné značky pro linoryt
Při rytí můžeme používat pomocné značky. Je to ❌ a ✔️, pomohou nám s orientací hlavně na větších plochách. Hodit se ale budou i v začátcích. ❌ označujeme místa, která budeme chtít vyrýt a ✔️ plochy, které ponecháme bez rytí.
Ryjeme plochy
V linorytu můžeme tvořit různé druhy ploch. Tiskneme čistou plochu, obrys nebo vzor. Pro názornou ukázku jsme připravili 4 srdíčka a každé z nich vyryjeme jiným způsobem.
Pokud chceme, aby vzor měl barvu papíru, musíme jej celý vyrýt. Chceme-li jej mít tištěný, musíme lino ponechat. Plochy nemusíme mít jen jednobarevné, můžeme je zdobit a odlišovat od sebe drobnými vzory (př. srdíčko číslo 3) i tisknout více barvami přes sebe.
Pro příklad jsou zde vyryta čtyři srdíčka
- 1. srdíčko je tištěné ponecháme jej bez rytí a odebereme plochu okolo něj
- 2. srdíčko má barvu papíru, musíme jej celé vyrýt a okolo ponechat plochu bez rytí
- 3. srdíčko má vyrytý pouze obrys (ostrým dlátem) ozdobené drobným rytým vzorem s plnou plochou okolo
- 4. srdíčko, u kterého je ponechaný obrys a uvnitř a vně jsou plochy vyryté
Tisk linorytu
Pro tisk potřebujeme buď polštářky s inkoustem nebo tiskařskou barvu, váleček, špachtli a sklíčko (destičku).
Tiskařskou barvu musíme špachtlí nejprve propracovat, aby měla správnou konzistenci. Válečkem ji rovnoměrně naneseme na lino. Matrici položíme na papír nebo jiný materiál na který chceme tisknout a silně po celé ploše přitlačíme. Dáváme pozor, aby se nám matrice neposunula. Opatrně ji sejmeme a necháme barvu zaschnout.
Linoryt je velmi zajímavá výtvarná technika. Jeho pomocí můžeme tisknout na papír, na látku nebo si třeba vyrobit vlastní razítko. Záleží jen na naší fantazii.
Hledáte nápady a inspiraci na kreativní tvoření? Na webu najdete mnoho zajímavých návodů na tvoření po celý rok. Můžete si prohlédnout naše originálními návody a nápady na dekorace a doplňky pro různé příležitosti., vzory a návody na pletení a háčkování či vyzkoušet naše oblíbené recepty.