Recept na výborné domácí vdolky od babičky pečené v troubě. Jsou to obyčejné venkovské vdolky pečené z kynutého těsta. Podle chuti je můžeme upéct v troubě, na litinovém tálu na plotně nebo je usmažit na pánvi.
Vdolky jsou výborné s domácími švestkovými, hruškovými nebo jablkovými povidly a šlehačkou. Navrch je můžeme posypat strouhaným tvarohem.
Recept na vdolky
Suroviny
- 1 kg polohrubé nebo hladké mouky
- 50 -100 g másla
- 60 g cukru krupice
- 1 vejce, žloutek do těsta (bílek na potření)
- kostka droždí
- 0,5 – 0,75 l mléka
- lžička soli
Kvásek
Začneme tím, že si uděláme kvásek. Rozdrobíme do misky droždí, promícháme jej s cukrem, troškou vlažného mléka a lžící mouky. Kvásek necháme na teplém místě 15 – 20 min vzejít.
Kynuté těsto
V míse smícháme mouku, sůl, změklé máslo, žloutek a kvásek. Vlažné mléko přidáváme postupně.
Vypracujeme hladké těsto. Přikryjeme je čistou utěrkou a necháme je vykynout na teplém místě.
Z mísy vykynutého těsta odkrajujeme kousky těsta, ze kterých tvarujeme jednotlivé vdolky. Dáváme je na vál posypaný moukou. Rukou z nich zakulatíme malý bochánek, ten zploštíme uděláme uprostřed důlek a dáme je na plech vyložený pečícím papírem.
Na plechu je necháme znovu vykynout. Po vykynutí je potřeme rozšlehaným vejcem nebo bílkem, popřípadě jen oslazeným mlékem.
Hotové vdolky podáváme potřené povidly a šlehačkou nebo třeba posypané strouhaným tvarohem a s kysanou smetanou. Potřít a ozdobit si je může každý podle své chuti.
Pečené vdolky můžeme udělat také naslano. V takovém případě je po vykynutí na plechu potřeme a posypeme mákem nebo kmínem a solí.
Vykynuté vdolky pečeme dozlatova na plechu v troubě vyhřáté na 180°C cca 15 min.
Zdravější jsou vdolky pečené v troubě nebo na litinovém tálu na plotně.
Dáváme-li přednost vdolkům smaženým, můžeme je na pánvi zlehka dozlatova usmažit. Opět záleží na tom, co komu více chutná.
Vyzkoušejte také další výborné recepty na domácí moučníky.