Zelný salát s křenem: Recept, který má říz

Zelný salát s křenem má příjemnou pikantní chuť. Je velmi chutný, zdravý a jednoduchý na přípravu. Prohlédněte si následující video recept, kde uvidíte postup, jak si jej připravit.

Zelný salát. Zelný salát s křenem. Zelný salát s křenem recept. Zelný salát recept. Zeleninové saláty recepty. Pikantní zelný salát s křenem. Zelný salát recepty. Recept na zelný salát. Zdravé zeleninové saláty recepty. Recept na zelný salát s křenem. Recepty na zeleninové saláty. Zeleninový salát. Zeleninové saláty. Zelí s křenem recept. Nakládaný zelný salát. Salát z hlávkového zelí. Zelí s křenem. Jak se dělá zelný salát. Hlávkové zelí recepty. Hospodský zelný salát. Sladkokyselý salát. Recept. Recepty. Saláty. Salát. Domácí salát. Zelí. Hlávkové zelí.
Zelný salát s křenem

Pokud si chceme v zimních měsících dopřát čerstvou zeleninu, je zelný salát skvělá volba. Zvláště varianta ochucená čerstvým křenem je velmi zdravá a chuťově vynikající.

Hlávkové zelí

Bílé hlávkové zelí je košťálová zelenina. Zpracováváme jej v teplé i studené kuchyni. Připravujeme z něj přílohy, polévky i hlavní chody. Výborné a velmi zdravé je zelí kysané. Zelí se skvěle hodí do čerstvých salátů, které nám především v zimě poskytují potřebné vitamíny.

Křen

Křen je vytrvalá brukvovitá rostlina, která se využívá jako kořenová zelenina i jako účinný lék. Má vysoký obsah vitaminů, minerálních látek a silic. Využíváme z něj především kořen, který má nezaměnitelnou velmi výraznou a ostře štiplavou chuť.

Suroviny

  • 800 g zelí
  • 1 větší červená cibule
  • 2 lžíce křenu
  • 2 lžičky cukru krupice
  • 2 lžíce octa
  • 1 lžíce oleje
  • sůl
  • pepř
  • (3 lžíce vody) dle potřeby

Příprava

Hlávku zelí rozkrojíme, vyřízneme tuhé košťály a nakrájíme či nastrouháme jej na jemné nudličky. Cibuli nakrájíme nadrobno a najemno nastrouháme křen. Musíme se připravit se na to, že při strouhání křenu si malinko „zapláčeme“. To způsobují jeho výrazné silice.

Míchání salátu

Osvědčilo se nám promíchávat salát po vrstvách. Jednotlivé suroviny přidáváme po částech a salát neustále promícháváme. Krásně se tak propojí všechny chutě, zelí rychle zkřehne a pustí šťávu. Na závěr jej můžeme ještě důkladně “promačkat”. Hotový zelný salát necháme alespoň hodinu odležet v lednici. V případě potřeby můžeme salát ještě dochutit nebo přidat několik lžic vody.

Jak servírovat

Zelný salát s křenem podáváme samostatně, nebo jako přílohu. Skvěle chutná k masu i klobáse. Vynikají je s čerstvými domácími bramboráky. Před podáváním salát ještě jednou důkladně promícháme.

Video recept

Prohlédněte si všechny naše video návody a video recepty na jednom místě.

Zkoušíte rádi nové recepty a chutnal vám zelný salát s křenem? Nezapomeňte vyzkoušet a ochutnat i další naše oblíbené domácí recepty. Tvoříte a hledáte inspirace na nové návody? Prohlédněte si a inspirujte se našimi originálními DIY návody a nápady na kreativní tvoření. Na webu najdete inspiraci a návody na tvoření pro všechna roční období. Můžete se inspirovat našimi originálními návody a nápady na věnce, dekorace a doplňky pro různé příležitosti. Prohlédnout si můžete vzory a návody na pletení a háčkování pro začátečníky i pokročilé.

Veškeré fotografie ve článku: autor Andrea Kočová / Kreativní Techniky

Mohlo by vás zajímat

Zpět nahoru