Pěstování levandule. Chcete se o této květině dozvědět více? Víte, jak levanduli správně pěstovat, aby vás odměnila záplavou krásných voňavých květů?
Levandule lékařská (Levandula angustifolia)
Levandule lékařská, původně divoká rostlina z oblasti středomoří je pěstována již po několik staletí. Je velmi ceněna pro svoji typickou vůni. Botanický název je odvozen od latinského lavare = mýti se.
Již staří Řekové a Římané používali levanduli pro její léčivé vlastnosti a vůni a přidávali ji do koupelí. V období středověku byla levandule pěstována v klášterních zahradách. Levandule měla chránit před nákazou morem, její pomocí byly léčeny pohmožděniny a popáleniny. V domácnostech byla levandule často užívána na odpuzování molů. Levandulový olej sloužil jako deodorant.
V dnešní době je levandule využívána především v kosmetickém průmyslu a v léčitelství. Můžeme ji používat také v kuchyni – do kořenících směsí, dresinků, ovocných salátů… Květ levandule je součástí známé provensálské směsi koření (květ levandule, tymián, šalvěj, bazalka, fenykl). Provensálské koření se používá ke kořenění různých druhů masa, omáček a pizzy.
Levandule je krásná dekorativní rostlina. Na zahradě nám keříčky levandule svojí nádhernou barvou a úžasnou nezaměnitelnou vůní navodí příjemnou letní atmosféru. Levandule je trvalka keřovitého vzrůstu se stříbřitým listem a modrým až modrofialovým, popř. bílým nebo jemně růžovým květem. Levandule je nejen krásná a velmi dekorativní, ale také léčivá. Keříčky levandule vykvétají našich zahradách na začátku léta.
Dekorace z levandule
Levandule je úžasný materiál pro naše kreativní tvoření, letní floristiku, domácí výrobu mýdel, výrobu dekorací a bytových doplňků… květy levandule můžeme použít při výrobě ručního papíru. Motivy levandule využíváme také při výrobě doplňků a dekorací ve velmi oblíbeném Provance a Vintage stylu. Romantický venkovský styl krásně dotvoříme právě pomocí výrobků ze sušené levandule. Tyto krásné dekorace nám budou dlouho připomínat kouzlo léta.
Levandule pěstování
Jak pěstovat levanduli? Pěstování levandule a množení levandule není nikterak obtížné a zvládne je opravdu každý. Levandule vyžaduje slunnou polohu, roste nejlépe v propustné písčité a vápenité půdě. Keříček levandule dorůstá do výšky cca 60 cm. Levandule miluje (vyžaduje) slunečné stanoviště. Levandule roste dobře jak ve volné půdě, tak v nádobách. U levandule je důležité její pravidelné zastřihávání. Keříčky levandule pravidelně zastřihujeme. Zastřiháváme jak mladé, tak starší rostliny. Levandule zastřihujeme nejlépe na přelomu března a dubna. Podruhé levandule zastřihujeme v srpnu po odkvětu. Je nutné odstřihnout květ i se stonkem. Pokud včas odstřihneme květenství i se stonky, může se povést, že nám levandule vykvete ještě jednou. Květů je již méně a jsou většinou drobnější, ale i tak potěší.
Množení levandule
Levandule množíme vegetativně (řízkováním) nebo výsevem.
Pokud levandule vyséváme, je potřeba začít brzy na jaře. Předpěstujeme si mladé rostlinky, které ve velikosti cca 10 cm vysadíme přímo na vybrané stanoviště nebo nádoby. Levanduli můžeme vysévat také na podzim přímo do záhonu do hloubky cca 1 cm. Semenáčky zastřihujeme po dosažení výšky asi 20 cm. Sestříhneme je přibližně na polovinu jejich výšky.
Řízkování levandule (vegetativní rozmnožování) provádíme řízky z větších matečných rostlin. Na jaře odebereme řízky a necháme je zakořenit. Dobře zakořeněné řízky levandule vysazujeme. Rostlinky zastřihujeme stejně jako semenáčky po dosažení výšky cca 20 cm, na polovinu jejich výšky. Keříčky levandule se nám tak pěkně zahustí.
Sběr levandule
Předmětem sběru jsou květy levandule, nebo nať. Při sběru květů se stříhají pouze vrchní části stonků, ze kterých květy po usušení sdrhneme. Natě se sbírají buď těsně před rozkvětem, nebo na samém počátku kvetení, vždy jen za suchého počasí v ranních, nebo podvečerních hodinách.
Sušení levandule
Natě (stonky s květy) sušíme svázané ve svazečcích, samotná květenství sušíme v nízké vrstvě na sítu.
Zazimování levandule
Levandule je mrazuvzdorná rostlina (mrazuvzdornost do -28 °C), nic nezkazíme, pokud ji na zimu přihrneme listím nebo přikryjeme klestem.
Levandule a chyby při pěstování
Vláha a drenáž – Velkou chybou při pěstování levandule může být nadbytek vlhkosti (zvlášť v zimním období). Vlhkost levanduli velmi škodí, způsobuje zahnívání kořínků a tím poškození celé rostliny. Levandule poškozená nadbytkem vlhkosti nám v létě málo kvete. Levandule je suchomilná rostlina, proto je v našich podmínkách vhodná její drenáž. Kvalitní drenáž odvádí spodní vlhkost a přivádí ke kořínkům kyslík. Drenážní vrstvu vytvoříme z hrubších kamínků, hliněných střepů nebo keramzitu. Kvalitní drenáž je vhodná zvláště při pěstování levandule v květináči a jiných nádobách.
Půda – chybou při pěstování může být těžká, jílovitá nebo kyselá půda nebo přidání rašeliny. Levandule vyžaduje propustnou, lehce humózní půdu. Půdu můžeme vylehčit pískem, štěrkem, nebo keramzitem.
Špatný řez – pokud levanduli nebudete pravidelně zastřihávat, nebude moc hezká, bude vyholovat a bude málo kvést. Levanduli může poškodit také příliš hluboký řez do tvrdého vyzrálého dřeva, staré dřevo již nemá takovou schopnost obrážet.
Nedostatek slunce – chybou je zastíněné stanoviště nebo průvan.
Umělá hnojiva – Levandule zbytečně nepřihnojujeme, jsou to velmi skromné nenáročné rostlinky z oblasti suchého středomoří, kde nemají mnoho živin.
Prohlédněte si všechny naše video návody a video recepty na jednom místě.
Máte rádi nové zajímavé recepty? Hledáte inspiraci a návody na tvoření? Prohlédněte si a inspirujte se našimi originálními DIY návody a nápady na kreativní tvoření. Na webu najdete inspiraci a návody na tvoření pro všechna roční období. Můžete se inspirovat našimi originálními návody a nápady na věnce, dekorace a doplňky pro různé příležitosti. Prohlédnout si můžete vzory a návody na pletení a háčkování pro začátečníky i pokročilé. Nezapomeňte vyzkoušet a ochutnat naše další oblíbené domácí recepty.