Návod na vánoční ozdoby ze slaného těsta

Vánoční ozdoby ze slaného těsta. Znáte slané těsto na tvoření? Zde najdete recept na těsto a současně také inspiraci a návod na výrobu vánočních ozdob a dekorací. Tvoření figurek a ozdob z těsta jistě zaujme a zabaví i malé i větší děti. Výrobky si mohou modelovat, vykrajovat i barvit.

Vánoční ozdoby ze slaného těsta Výrobky ze slaného těsta a tvoření dekorací na vánoce. Recept na těsto. Vánoční tvoření s dětmi.
Vánoční ozdoby ze slaného těsta

Pracovní postup na slané těsto

Slané těsto recept:

  • 2 hrnky hladké mouky
  • 1 hrnek soli
  • 3/4 – 1 hrnek studené vody
  • formičky
  • žloutek (na potření)
  • bezbarvý lak (na konečnou úpravu)

Mouku smícháme se solí a postupně přidáváme vodu. Vypracujeme tvárné slané těsto. Pokud je slané těsto lepivé, přidáme mouku. Pokud je slané těsto drobivé přidáme trochu vody. Důležité je slané těsto opravdu dobře propracovat, aby bylo vláčné a tvárné.

Způsoby sušení a pečení

Sušení a pečení slaného těsta v troubě

Výrobky ze slaného těsta vložíme na plech a sušíme v troubě při 50 °C (5 i více hodin). Podle velikosti výrobků. Ke konci sušení slané těsto potřeme žloutkem, rozkvedlaným s trochou vody a pečeme při teplotě (150 °C i více) do zhnědnutí. Tato metoda je dosti finančně i časově nákladná. Výhodnější je výrobky sušit vzduchem.

Sušení slaného těsta vzduchem a následné pečení

Výrobky necháme několik dní schnout na radiátoru. Vysušené výrobky jsou bílé z obou stran, ze spodu se nelepí. Suché výrobky ze slaného těsta před pečením potřeme žloutkem, rozkvedlaným s trochou vody. Pečeme nejlépe v horkovzdušné troubě při 150 °C do zhnědnutí cca 20 minut. Kontrolujeme si barevný odstín. Pokud chceme tmavší hnědý odstín, teplotu před koncem pečení zvýšíme.

Dekorace ze slaného těsta mají vyšší životnost pokud hotové výrobky nalakujeme (z obou stran) bezbarvým lakem. Nenalakované dekorace ze slaného těsta chráníme před vlhkem.

Pokud tvoříme ozdoby ze slaného těsta s dětmi, budou asi raději vytvářet ozdoby barevné. Máme dvě možnosti barvení těsta.

Barvení syrového těsta

Těsto barvíme celé. Smícháme je s temperovou barvou a propracujeme tak, aby se barva propojila s těstem. Barvu přidáváme do těsta postupně, abychom docílili požadovaný odstín.

Malování hotového výrobku (před pečením)

Tento způsob barvení bude určitě pro děti zajímavější

Zcela suchý výrobek nabarvíme temperovými barvami. V průběhu pečení nám barvy trochu vyblednou, ale opět se rozjasní po nalakování bezbarvým lakem.

Postup:

Vypracujeme slané těsto vyválíme a vykrájíme jednotlivé ozdoby. Přebytečné slané těsto necháváme stále přikryté, aby nám nevysychalo.

Ze slaného těsta vykrajujeme nebo modelujeme různé výrobky, figurky, vánoční ozdoby a dekorace.

Tvoření ze slaného těsta. Výroba vánočních ozdob a dekorací. Recept na slané těsto na tvoření a také podrobný návod na výrobu, sušení a pečení.
Slané těsto na tvoření – recept

Vykrájené ozdoby ze slaného těsta přeneseme na pečící papír a tam je dozdobíme. Vymodelujeme si ze slaného těsta malé kuličky a válečky a ty přitlačujeme pomocí špejle nebo parátka k ozdobě. Vytváříme zajímavé vytlačované vzory.

Na dozdobení můžeme použít také dekorativní vánoční koření.

Výrobky ze slaného těsta. Návod, jak tvoříme figurky ze slaného těsta. Výroba vánočních ozdob a dekorací.
Tvoříme figurky ze slaného těsta

Očka pro zavěšení ozdob vymodelujeme přímo z těsta nebo je vytvoříme z drátku a do syrového slaného těsta je zapíchneme.

Recept na slané těsto. Vánoční ozdoby ze slaného těsta. Tvoření ozdob a vánočních dekorací.
Výrobky ze slaného těsta
Tvoření ze slaného těsta. Recept na slané těsto na tvoření. Inspirace na figurky ze slaného těsta, vánoční ozdoba a dekorace. Návody na vánoční tvoření s dětmi.
Tvoření ze slaného těsta

Hotové vánoční výrobky ze slaného těsta mají krásnou zlatohnědou barvu. Můžeme je dozdobit třeba tenkou mašličkou.

Vánoční ozdoby ze slaného těsta. Výrobky ze slaného těsta a tvoření dekorací na vánoce. Recept na těsto. Inspirace na vánoční tvoření s dětmi.
Vánoční ozdoby ze slaného těsta  

Zde najdete návod na adventní věnec ze slaného těsta.

Mohlo by vás zajímat

Zpět nahoru