RUČNÍ PRÁCE: návody na pletení – začátek pletení

Ruční práce – Návody na pletení pro začátečníky

Nahazování přes prsty I.

Toto je asi nejčastěji používaný způsob načínání ručního pletení. Lze jej použít pro všechny vzory.
Podle počtu ok, na který chceme začínat, si odmotáme délku levého konce příze, který máme na straně u palce (potřebujeme konec asi 3x tak dlouhý, než je předpokládaný začátek pletáže). Raději si necháme kousek navíc než, aby nám chybělo a muselo se začínat znovu. Nejlépe je začínat na dvou jehlicích, (okraj je potom dostatečně pružný a první řada se nám lépe plete.

Ruční pletení, pletení pro začátečníky, návody na pletení, ruční práce
Základní oko
Ruční pletení, pletení pro začátečníky, návody na pletení pro začátečníky, nahazování ok,
Nahazování přes prsty, nahazování ok

Přízi navlékneme přes palec a ukazováček levé ruky, oba konce nám směřují do dlaně pod prsty. Přízi držíme lehce napnutou. Na straně u palce máme vždy konec příze (nikdy ne klubíčko). Konec příze nám směřuje do dlaně z vnější strany palce.

Uprostřed mezi palcem a ukazováčkem si nahodíme první základní oko.

Přízi protáhneme jehlicemi pod palcem a nahodíme přízi od ukazováčku. Palec vyvlékneme a přízi přitáhneme směrem k jehlici.

Dále přízi znovu navlékneme přes palec a vše opakujeme, až nahodíme potřebný počet ok. Oka stále pevně a rovnoměrně utahujeme.

Ruční pletení, pletení pro začátečníky, návody na pletení pro začátečníky, nahazování ok, nahazování přes prsty, ruční práce
Nahozená oka

Takto nahozená oka nám vytvoří úhledný rovný okraj. První řada, která se plete, je řada rubová.

Nahazování přes prsty II. – ozdobný okraj

Tento způsob je velmi podobný předcházejícímu. Rozdíl je v tom, že pleteme oka střídavě (na palci se mění směr navlečení příze). Výraznější okraj vytvoříme tak, že načínáme s dvojitou přízí (pouze na palci).

Ruční pletení, pletení pro začátečníky, návody na pletení pro začátečníky, nahazování ok, nahazování přes prsty, ruční práce, popis
Nahazování přes prsty ozdobné, nahazování ok

Přízi navlékneme přes palec a ukazováček levé ruky, oba konce nám směřují do dlaně pod prsty. Přízi držíme lehce napnutou. Na straně u palce máme vždy konec příze (nikdy ne klubíčko). Konec příze nám směřuje do dlaně z vnitřní strany palce.

Uprostřed mezi palcem a ukazováčkem si nahodíme první základní oko.

Přízi protáhneme jehlicemi pod palcem a nahodíme přízi od ukazováčku. Palec vyvlékneme a přízi přitáhneme směrem k jehlici. (pravidelně střídáme I. / II.)

Dále přízi znovu navlékneme přes palec (pravidelně střídáme I. / II.) a vše opakujeme, až nahodíme potřebný počet ok. Oka stále pevně a rovnoměrně utahujeme.

Ruční pletení, pletení pro začátečníky, návody na pletení pro začátečníky, nahazování ok, nahazování přes prsty, ozdobný okraj, ruční práce
Nahozená oka, ozdobný okraj

Mohlo by vás zajímat

Zpět nahoru