Velikonoční mazanec nebo také velikonoční bochánek patří mezi tradiční velikonoční pokrmy. Na slavnostním stole by na Velikonoce neměl chybět v žádné domácnosti. Těsto na pravý velikonoční mazanec se zadělává tradičně na Bílou sobotu ráno a servírujeme jej na Velikonoční neděli. Doba přípravy této pochoutky nám zabere přibližně dvě hodiny.
Mazanec nebo-li bochánek se peče podle krajových receptů z různých druhů kynutého těsta nebo také tvarohového těsta, dochucuje se rozinkami a navrch se zdobí sekanými mandlemi.
Použité suroviny:
- 400 g polohrubé mouky
- 70 g pískového cukru
- 80 g másla
- 20 g droždí
- 1/4 l mléka
- 2 žloutky
- cca 1/4 balíčku mandlí
- cca 1/4 balíčku rozinek
- pečící papír + tuk na vymazání plechu
- špetka soli
- vanilkový cukr
- 1 vejce na potření
- 2 lžíce rumu na namočení rozinek
- moučkový cukr na posypání
Video recept
Velikonoční mazanec: recept
Jak úspěšně upéct nejlepší velikonoční mazanec? Babička nám vždy vysvětlovala, že základem úspěchu při pečení velikonočního mazance je mít kvalitní mouku, domácí vajíčka a veškeré suroviny ohřáté na pokojovou teplotu. Nechat dobře vykynout kvásek. Propracovat kvalitní vláčné těsto a nechat je na teplém místě vykynout. V kuchyni by mělo být teplo, žádný průvan. Kynuté těsto potřebuje stabilní teplotu bez velkých výkyvů.
S přípravou na pečení velikonočního mazance začneme tím, že si den předem namočíme rozinky do rumu. Můžeme si také spařit, oloupat a na nudličky pokrájet mandle, ušetříme si tak čas.
Kvásek z droždí
Jak už jsem psala, základem pro nejlepší velikonoční mazanec je mít předem připravené všechny suroviny, aby měly pokojovou teplotu. Nejprve si připravíme kvásek. Do většího hrnečku rozdrobíme droždí, přidáme lžíci cukru, přilijeme vlažné mléko a lžíci mouky. Kvásek necháme dobře vykynout.
Pokud jsme si je nepřipravili předem, je nyní čas, spařit horkou vodou mandle, oloupat a nakrájet je na nudličky.
Kynuté těsto
Ve větší misce utřeme změklé máslo, žloutky, a cukr. Přidáme mouku, špetku soli, vlažné mléko a kvásek. Vypracujeme vláčné těsto. Na závěr přimícháme okapané rozinky a část mandlí. Dáme na teplé místo cca na hodinu kynout.
Z vykynutého těsta vytvarujeme bochánek, dáme ho na vymazaný plech a necháme ještě cca 30 min kynout. Zatím si předehřejeme troubu.
Povrch bochánku potřeme rozšlehaným vajíčkem, nakrojíme do kříže, posypeme mandlemi a pečeme ve vyhřáté troubě asi 30 – 40 minut při teplotě 170 °C.
Hotový Velikonoční mazanec, nebo se mu také říká velikonoční bochánek necháme vychladnout, pocukrujeme a můžeme servírovat.
Další tradiční Velikonoční recepty najdete zde. Pokud rádi tvoříte, můžete se inspirovat našimi návody a vyrobit si různé Velikonoční dekorace.