Velikonoční osení: tradiční jarní dekorace

Velikonoční osení patří neodmyslitelně k svátkům jara. Je to stylová přírodní dekorace, která krásně oživí a ozdobí náš interiér. Svojí svěží zelenou barvou nám přinese do bytu jaro. Zelené osení na Velikonoce si snadno vypěstujete sami doma. Vytvoříme ozdobné zápichy, které si naaranžujeme do květináče s osením.

Velikonoční jidáše jako dekorace
Velikonoční jidáše jako dekorace

Kdy zasít osení na velikonoce?

Velikonoční osení vyséváme 10 dnů před Velikonocemi. To je dostatečná doba, aby nám vyklíčilo a vyrostlo tak akorát.

Do květináče nebo misky si připravíme zeminu do výšky přibližně 8 centimetrů. Zeminu lehce stlačíme posypeme ji semínky obilí. Semínka vysejeme hustě vedle sebe a lehce je zasypeme cca 2 cm silnou vrstvou zeminy. Lehce ji stlačíme a výsev osení je hotový.

Zeminu zalijeme a udržujeme stále vlhkou, nikdy ne přemokřenou! Se zálivkou opatrně! V příliš mokré zemině by nám semínka mohla začít zahnívat.

Květináč s výsevem umístíme na teplé a světlé místo. Osení nám začne brzy klíčit a rychle růst.

Pokud by rostlo moc rychle, je potřeba je umístit na chladnější světlé místo, aby se růst zpomalil. Naopak pokud roste pomalu je potřeba více tepla a světla.

Pokud jsme se s výsevem opozdili, nejprve obilí na jeden den namočíme do teplé vody. Nabobtná a rychleji nám vyklíčí. Misku můžeme umístit na topení a tím také urychlíme klíčení a růst.

Zbývá-li do Velikonoc čtyři nebo pět dní, můžeme ještě zkusit vysít řeřichu. Do misky vložíme papírový vícevrstvý kuchyňský ubrousek, zalijeme jej tak, aby se nasákl vodou, a vysejeme na něj semínka řeřichy. Semínka sejeme rovnoměrné. Řeřicha by v teple měla vyklíčit do druhého dne a za 4 dny by mohla být čtyři až pět centimetrů vysoká.

Použitý materiál:

  • velikonoční osení (ječmen, pšenice)
  • květináč nebo miska s hloubkou cca 15 cm
  • jidáše
  • velikonoční vajíčka
  • špejle

Návod:

Předpěstované velikonoční osení ozdobíme zápichy vyrobenými dle našich návodů. Ozdobíme si barevná velikonoční vajíčka a upéčeme tradiční velikonoční jidáše. Ozdobená vajíčka i jidášky napíchneme na špejle a vytvoříme z nich ozdobné zápichy do květináče.

Zápichy naaranžujeme do květníku s velikonočním osením. Použijeme špejle různých délek.

Velikonoční zvyky a tradice

Facebook komentáře

Mohlo by vás zajímat

Zpět nahoru
Kreativní Techniky